1,000’den Fazla Apple Uygulamasında Güvenlik Tehdidi Var

0
359
Apple Store firmasına ait binlerce uygulamada özel fotoğraf hırsızlığına karşı tehlike söz konusu. Siber güvenlik şirketinin araştırmasına göre bu uygulamalar telefon, tablet ve kişisel bilgisayarlarımızdaki fotoğraf ve belgelerimizi sızdırabiliyor. App Store uygulamaların güncellenmesi ve geliştiricilerin yardımcı yazılım parçası olan güvenlik yamalarını uygulamalara eklemesi gerekiyor. Kullanıcılar da Apple uygulamalarını düzenli aralıklarla güncellemeli.

 Korsanlara karşı savunmasız olan internet üzerindeki binlerce program ve uygulamada bu sorun mevcut. Güvenlik açığı birçok akıllı cihazı sömürüyor. Diğer özel fonksiyonları ile birlikte kişisel dökümanlar, fotoğraf ve videolar, mikrofonlu sesli görüşmeler dahil bilgileri dinleyip sızdıran korsan yazılımlar her kullanıcı için büyük bir tehdit.

 İOS mağazasında FireEye uygulamasında olduğu gibi 1220 uygulamada güvenlik açığı durumu yaşanıyor. Bu sinsi saldırgan yazılımlar virüs şeklinde sisteme sızıyor ve framework’u kullanarak meşru olmayan, illegal ve kötü niyetli sonuçlar doğurabiliyor. Sizin adınıza kişisel verilerinize ulaşabiliyor, bilgilerinizi sistemde paylaşıp sizin adınıza kararlar alabiliyor.

 Bu framework’ler yazılım geliştiricilerin script denilen uygulama kod parçacıklarını geliştirdiği evrede kullandığı ve App Store ihtiyaçları için zaman alan temel bir sistem. Geliştiriciler zaman alan ve üzerinde durulması gerektiği düşünülmeyen bu sistemlerde bazı adımları atlayabiliyor. Güvenlik açığı da bunların en başında geliyor. Uygulama yazılırken framework güvenlik aşaması üzerinde durulmazsa ileride siber saldırılar herkesin App uygulamalarından cihazlarına sızabilir.

 JSPatch adında bir açık kaynak aracı ise geliştiricilere daha fazla özerklik vermekte. Güvenlik standartlarına o da uygun değil fakat Apple sistemini koruyabiliyor. Erişim izni verilen uygulamalar bizim için çok daha riskli. Bu uygulamalar isteğimiz doğrultusunda bilgisayar ve telefondaki bilgilere izinli bir şekilde kolayca ulaşıyor.

 İOS firması kullanıcılarına bu konuda birkaç tavsiyede bulunuyor. Yalnızca güvendiğiniz ve ihtiyacınız olan uygulamaları indirip kullanın. Erişim izinlerini ayarlarken dikkat edin ve programlara tam yetki vermeyin. Bu şekilde sanal ortamda güvenlik hijyeni ve koruma kalkanı sağlanmış olacaktır. Google Play mağazası şu an en güvenilir uygulamalara sahiptir.