135 Yılın En Sıcağını Yaşıyoruz

0
312

135 yıl öncesine gittiğimizde o zaman daha sanayi devrimi vardı.  1880 yılından itibaren raporlanan hava sıcaklık değerlerini değerlerinde en sıcak yıl 2015 oldu. Bu yıl 2014 yılı sıcaklığını bile geçmiş oldu. Durum şunu gösteriyor ki git gide daha sıcak bir dünyada yaşamaya başlıyoruz. Bunun nedenini çok uzaklarda aramaya gerek yok zaten, dünyamızı kirlettiğimiz için küresel ısınmanın olması kaçınılmaz. Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2015 için en sıcak yıl tabirini kullandı.

Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Gavin Schmidt ortaya çıkan bu tablo karşısında rekor düzeye gelen hava sıcaklıklarının nedenini sera gazlarının yoğun olarak atmosfere atılması olduğu söyledi. 2015 yılında yeryüzü sıcaklığı 1.4 derece deniz yüzeyi sıcaklığı ise 0.8 derece olarak ölçülmüştür. Büyük Okyanus’taki sıcaklığın yükselmesi ve son yıllarda aktif bulunan El Nino’nun yeryüzü sıcaklığını artırarak iklimi değiştirdiğini belirtti. Yanardağ son olarak 2000’li yıllarda çok güçlü şekilde patlayarak o bölgede can ve mal kayıplarına neden olmuştur.

ABD’ Kar Altında Bulunuyor

Dünyada artan hava sıcaklıklarına rağmen ABD soğuk hava dalgasının etkisi altında bulunuyor. Kuzey, doğu ve iç kesimlerde buzlanma ve yer yer kar fırtınası devam ediyor. Kar fırtınasının yoğun olarak görüldüğü Washington, New York, New Jersey eyaletlerinde kar kalınlığı 50 cm den fazla olması bekleniyor.