20 Yıl Sonra Robotlar Hakimiyet Kuracak

0
278
Tüm dünyada sürekli geliştirilen ve gün geçtikçe daha karmaşık işleri yapma becerisine sahip olan robotların bundan 20 yıl sonra birçok iş alanında çalıştırılabilmesi tahmin ediliyor.

Bilim kurgu filmlerin de gördüğümüz robotlar artık hayatımızın her anına yavaş yavaş girmeye başladılar. Dünya’nın bir çok ülkesinde bilim insanları tarafından sürekli geliştirilen ve gün geçtikçe daha büyük problemleri ve karmaşık sorunları çözme becerisine sahip olan bu robotlar, bundan 20 yıl sonra hayatımızın bir çok alanında hakim bir üstünlük kuracak. Bilim kurgu filmlerinden insanoğluna karşı büyük bir üstünlük kurduğunuz gördüğümüz robotların, artık gerçek hayatta da böyle bir üstünlük kuracağı düşünülüyor. Hemen hemen bir çok iş kolunca insanları en büyük yardımcısı olan bu mekanik ve elektronik yapılar, gelecekte milyonlarca insanın yapabileceği bir işi tek başına yapabilecekler.

11 MİLYON İNSAN BİR ROBOTO EŞDEĞER OLACAK!

İngiltere’de bulunan bir danışmanlık şirketi, hazırlamış olduğu raporda 2036 yılı geldiğinde yaklaşık 11 milyon kişinin şu anda yapmış olduğu işin robotlar tarafından yerine getirileceğini duyurdu.

2036 yılı geldiğinde ve bu kadar geniş bir iş hacmini dolduracak kapasitede robotlar geliştirildiğinde yerine getirilecek işler arasında süpermarket elemanları, mağaza görevlileri, temizlik görevlileri ve ofis çalışanlarının yaptığı işler gösteriliyor. Bunun yanında genellikle yüksek ücret alan kişilerin işlerinden ziyade, düşük maaş alan ve genellikle beden işçiliğini kullanarak çalışan insanların işlerinin robotlar tarafından değiştirileceği söyleniyor.