5G Kablosuz İnternet Ne Düşündürüyor?

0
260

 Yeni nesil kablosuz ağlar, telefonlarımızı daha güçlü bir hale getirebilir ve her şeyi daha eğlenceli bir şekle dönüştürebilir. 5G teknolojisi hakkında birçok yorum ve düşünce mevcut. 5G devrimi endüstriyel anlamda gece gündüz bizimle olmaya hazırlanıyor. Bugünün teknoloji endüstrisi, hayatlarımızı derinden etkileyen ürün ve hizmetleri geliştiren kayda değer bir başarı oranına sahip. Mevcut ağ hizmetimizle barış yapmak istesek de, 5G devrimi geleceği temsil ediyor. Çok daha kullanışlı ve işlevsel olanaklar bizi bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılan 5G teknolojisi tüm tanıtımları ve özellikleri ile doruğa ulaşmış durumda. 5G bağlantılı oyuncak arabaları görmek, milimetrik radyo dalgalarına şahit olmak, sanal gerçeklik kulaklıkları ile sanal alemde yer almak, 5G kablosuz cihazlar ile gerçekleştirilecek. Mevcut ağlara oranla 5G teknolojisi ile internette 100 kata kadar hız artışı hedefleniyor. Saniyeler içinde bir film indirilebilecek.

 Acele İşe Şeytan Karışır

 Yeni nesil 5G teknolojisi için tüm dünya heyecanla beklerken, bazı teknoloji şirketleri olumsuz yönlerinden bahsediyor. Öncelikle müşteriler bu hizmete katılmak için uzun bir süre bekleyebilir ve hizmete sahip olma konusunda hayal kırıklığına uğrayabilir. Uygun 5G standardı, 2018’de tamamlanacak bu nedenle gerçek ağlara 2020’de kavuşacağız. Yeni hizmetler ve kurulum yıllar sonra erişilebilir olabilir. Tarihte geçmişe bakıp bunu görebiliriz. 3G teknolojisi için 2003 yılında duyuru yapılmıştı ancak tam anlamıyla yıllar sonra bu olanağa kavuşmuştuk.

 İkinci olumsuzluk şundan ibaret. Telefon üreticileri, operatörler, mobil çip üreticileri, ağ donanımları ve sürümlerde uyumsuzluk oluşacak. Çünkü 5G için sunulan teknolojiler, uzun vadeye yayılıp kullanıcılarıyla buluşacağından, cep telefonları ile 5G kablosuz teknoloji uyumu yakalanamayabilir. Bu da daha yüksek maliyet anlamına geliyor.

 5G’nin Gerçek Dünyaya İlk Adımları

 İlk 5G büyük olasılıklar cep telefonlarında karşımıza çıkmayacak. AT & T Şirketi, bu yıl yüksek hızlı kablosuz geniş bant bağlantıları ile Austin, Teksas’taki evlerde 5G teknolojisi ile bağlantı gerçekleştirmeyi planlıyor. Ericsson Teknoloji Müdürü de 5G taraftarı ve uzun vadede ağları daha iyi hale getirmek için zamanları olduğunu belirtiyor.