Ağ Bağlantılı Çöp Kutusu Üretildi

0
286

 Halihazırda internete ve ağa bağlanan buzdolaplarının olduğunu biliyoruz. Peki ya network yani ağa bağlanan çöp kutusu nedir? Samsung’un çıkardığı akıllı buzdolabı gerçekliğe kavuşmuştu. Fakat bir servis ya da kişinin müdahalesi olmadan İnternet, ağ bağlantıları ve güç kabloları ile bu cihazları yönetmek zor olabilir. En büyük sorun da, aslında sizi bu cihazlara ve ürünlere ihtiyacınız olduğunuza dair ikna etmek.

 Teknoloji sektöründe yıllardır yer alan internet bağlantılı akıllı buzdolabı da bir tesadüf değildi. Fransa’nın Toulouse kenti yakınlarındaki Sigfox şirketi; düşük fiyatlı, batarya korumalı, internet öğelerine erişebilen ağ sistemini geliştirdi. Sonuçta ortaya çıkan ağ bağlantılı çöp kutusu özellikle ofisler için ideal görünüyor.

 Birçok kişi bu haberi okurken gülümseyebilir, fakat gerçekten de işe yarayan bir ürün geliştirildi. Evinizde değil belki ama, sokak ve caddelerde, iş yerlerinde ve şehrin açık alanlarında network çöp kutusuna çok ihtiyaç var. Bir monitör, çöp tenekesinin ne kadar dolduğunu izliyor ve Sigfox şirketi, ağ üzerinden bu durumu güncelleyip kontrol ediyor. Şehirde kullanılan çöp kutuları sürekli doluyor. Günümüzde teknoloji ve güvenlik alanında yaşanan zorluklarda rahat edebilinecek bu sistem ve akıllı bilgisayarlar şirketlerde yerini almaya başladı. Akıllı kilitleme sistemleri, cep telefonu, telsiz ve müzik çalar cihazları ile hayatımız kolaylaşıyor. Fransız şirketinin bu buluşu da yeni icatlardan biri olarak hayatımıza girecek.

 Bahsedilen network cihaz teknolojisinde çoğu zaman Wi-Fi kablosuz ağları kullanılıyor. Yeterli pil gücü olmayan cihazlar için tasarlanmış farklı bir yaklaşım getirmiş Sigfox şirketi. Ağ verilerine küçük çerezler gönderiliyor, bu veri miktarı birçok işlemde kullanılıyor. Çöp kutusunda durum güncellemeleri de yansıtılıyor. Antarktika’da çalışan bilim adamlarının yerini tespit etmek için enlem ve boylam koordinatlarını da tespit edebiliyor.

 Sigfox network cihaz üretiminde rakipleri, Ingenu’s Machine Network, MultiTech’s Device Network ve Actility’s ThingPark ile yarış halinde. Şirket, yeni teknolojisini Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde de tanıtacak. Sigfox ağını kullanan ev güvenlik sistemleri ve diğer yenilikler de yakında tüketicilerle buluşturulacak.