Ani Bebek Ölümü ile Serotonin İlişkisi

0
319
Ani bebek ölümü sendromu açıklanamayan bir sebeple bebeğin birdenbire gelişen ölümünü açıklar. En sık bebek ölümleri uyku sırasında gerçekleşir ve buna da beşik ölümü denir. ABD’de 12 aydan küçük olan 1500 çocuk her yıl bu şekilde hayatını kaybediyor. Riskini ise bazı faktörler ortaya çıkarıyor. Serotonin, bu durumu önceden haber verebiliyor. Beyin anormallikleri, düşük doğum ağırlığı (zayıf doğma), solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenleri olabiliyor.

Burada annelere çok iş düşüyor. Örneğin uyku düzeni bozuk bebeklerde solunum güçlüğü tespit edildiğinde, daha rahat uyuyabilecekleri, kabarık ve yumuşak yastıklar ya da başka ürünler kullanılabilir. Bebeğin hava yollarını engelleyen yastık ve yüzeyler kullanılmamalı. Uykusunda rahatça nefes alıp vermesi sağlanmalıdır. Kesinlikle bebekler anne babaları ile birlikte yatmamalıdır.

Ani Bebek Ölümü Sendromu
Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani bebek ölümleri beyne yeterince oksijen gitmediğinde asfiksi durumunda gerçekleşiyor. Nörolojik araştırmalar, bu olayın serotonin hormonu ve beyin sapı ile ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Bebeklerin beyninde serotonin reseptörleri eksik veya gelişmemiş olduğunda bu sorun ortaya çıkabilir. Uyku apnesi ve geçici nefes sorunları bu durumda yaşanabilir.

Beynin içine serotonin enjekte edildiğinde uyku apnesinin ve solunum güçlüğünün 2 ila 10 saniye arasında azaldığı görülmüştür. Ani ölen bebeklerde serotonin hormonu azalmıştır ve solunum yolları geçici de olsa tıkanmıştır. Bebeğin uykusunu takip etmek ve ona konfor sağlamak hayati açıdan çok önemlidir. Bebekler ve çocuklar için bu gibi sağlık riskleri ciddiyetle izlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here