App Store Kazandığı Parayla Bazı Devletleri Geçti

0
269

Apple kurduğu mobil uygulama mağazası App Store yapılan araştırmaya göre elde ettiği gelir bazı ülkelerden bile fazla olması onun mobil dünyada ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Apple’ın bu kadar popüler ve vazgeçilmez olması çokta eski sayılmaz, mobil dünya da rakipsiz olan Apple hayatımızda gerçekten bir devrim gerçekleştirdi. Apple’dan önce sayısız firma mobil teknolojisi alanında faaliyet gösterdi ancak hiçbirisi Apple kadar uzun ömürlü ve başarılı bir grafik yakalayamadı. PalmOS sistemi 2000’li yıllarda bu alanda saman alevi gibi bir dönem yanıp ortadan kayboldu.

Apple hayatımıza 2007 yılında iPhone modelini çıkararak girmeyi başardı. Dokunmatik alanında yıllardır araştırma yapan büyük Microsoft, Ericsson, Google, Nokia ve Samsung gibi firmaları egale ederek önüne geçmeyi başardı. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise kendine özgü yazılım ve mobil uygulamaları oldu.
Rakiplerinin yapamadığını başaran Apple bunun farkını hissetmesi çok uzun sürmedi ve gerçek manada mobil devrimi hareketini başlattı.

Sadece ABD değil tüm dünya kazanıyor

Bundan sonra Apple’ın başarılı olmamasında bir engel kalmadı ve şu anda dünyada en büyük şirketlerden biri olarak karışımızda. Apple ekosistemi bu kadar büyük olunca sağladığı fayda sadece kendini değil tüm dünyayı etkiliyor.

ABD’de 1,9 milyon insanı iş sahibi yapan Apple diğer ülkelere de yaptığı yatırımlar ve sağladığı imkânlarla gayet cömert olduğu söylenebilir. Çin’de 1,4 milyon Avrupa’da ise 1,2 milyon kişi Apple sayesinde ortaya çıkan iş potansiyelinden yararlanıyor.