Apple, Hacklenemeyen IPhone Üretimi Peşinde

0
391

 FBI ile Apple’ın savaşı yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. Fakat IPhone üreticisi, telefon şifreleme ve güvenliği üzerindeki mücadelesini sürdürüyor. Apple mühendisleri ABD hükümeti ile IPhone hackerlarına karşı mücadele içinde. Çarşamba günü şirket yetkilileri New York Times’a konuştu ve tüketiciler için yeni güvenlik tedbirleri alacaklarını bildirdi. California merkezli teknoloji devinin Cupertino temsilcisi yorumlara yanıt vermedi. Geçtiğimiz Aralık ayında San Bernardo’da FBI görevlileri ile Apple arasında arbede çıkmış, birçok kişi yaralanmış, 22 kişi hayatını kaybetmişti. IPhone 5C güvenliği ve İOS yazılım değişimini reddeden Apple yetkilileri ile FBI arasında sıkıntılar halen sürüyor.

 Bu hafta başında FBI yine Apple’ı hackerlara karşı uyarmış ve zoraki istekleri kabul edilerek harekete geçilmişti. Apple şu an son hızla hacklenemeyen IPhone üretimi üzerinde yoğunlaştı. Telefona girildiğinde hatalı kilit ekranı şifreleme kodlarında otomatik silme işlevini devre dışı bırakmak için kollar sıvandı. FBI, telefon içeriğinde giren saldırganları tespit etmek için ayrı bir koldan çalışıyor. Apple CEO’su Tim Cook soruşturma aşamasında FBI’ya yardımcı oluyor. Hükümetin taleplerine göre piyasada var olan milyonlarca IPhone güvenli bir arka kapı ya da ana anahtar oluşturabilir. Perşembe günü Financial Times’e yaptığı bildiride Apple, iCloud servisi ile saklanan verileri şifrelemek için yeni yöntemler üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

 Yeni güvenlik önlemleri geliştirilirken Washington ve Silikon Vadisi arasındaki gerilim de artıyor. Telefon hackerları hükümeti de etkiliyor. Siyasi muhaliflerin faaliyetleri e-ticaret işlemlerinde şifreleme ile korunuyor. Hacker sisteme sızdığında hükümet işlerinden, devlet işlerine, özel telefonlara kadar tüm cihazlar hırsızların eline geçmiş oluyor. Bu nedenle güvenlik konusunda hükümet de özellikle Apple’ı izliyor. Şu an FBI’ın talebi IPhone ile sınırlı.

 APPLE 22 MART’TA MAHKEMEDE

 Apple yöneticileri geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 22 Mart’ta ABD Yüksek Mahkemesi’nde gerekirse haklarını savunacaklarını dile getirdi. Cook, ‘Güvenlik açıkları insanları maruz bırakıyor. Ne yazık ki bazı zor durumlar gerçek. Ulusal güvenlik, kişisel mahremiyet ve özgürlükler için çalışmalar yapıyoruz’, diye açıkladı.