Apple, ‘Hata 53’ Kodu İçin Çözüm Geliştirecek

0
243

 Apple, kullanıcılarından özür diliyor çünkü ’53 Kodlu Hata’ sebebiyle yazılımlarında şu an için bir sorun tespit edildi. Birçok IPhone 6 ve IPhone 6 Plus akıllı telefonlarda Apple Store kullanıcılarının karşısına çıkan bu sorun bir an evvel çözülmeye çalışılıyor. Kullanıcılardan gelen sayısız hata raporu, ekran ve ana sayfa butonlarında üçüncü-taraf teknisyen müdahalesinin gerektiğini açıkça vurguluyor. Yani Apple akıllı cihazlarında yaşanan ekran ve ana sayfa butonlarında işlevsizlik söz konusu ve bunu ancak Apple uygulama geliştiricileri çözebilir. Hata 53’ü alan kullanıcılar cihazlarında güncelleştirme yapamıyor. Çıkan hata mesajı da şu şekilde: ‘IPhone iyileştirilemedi, bilinmeyen bir hata meydana geldi (53)’.

 Bazı gözlemcilerin spekülasyonlarına göre Apple, onarımlarda bir tekel uygulaması yolunu seçiyor. Güvenlik ve veri hırsızlığını engellemeye çalışan bir şirket gibi görünmeye çalıştıkları da söylentiler arasında. Yani Apple şirketi kullanıcıların cihazlarında bir hata mesajı çıkarıyor ve onarım-çözüm aşamasına geçerek kendini kanıtlamış oluyor. Elbette bunlar sadece bir iddia.

 Daha önce de Apple ‘Hata 53’ ün sahte işlemleri önlemek için bir güvenlik önlemi olduğunu belirtmişti. Ancak birçok kullanıcı bununla ilgili Apple şirketini sorgulamıştı. Kullanıcılar, şirketin neden sadece dokunmatik kimlik özellikleri yerine cihazları da devre dışı bıraktığını sorgulamıştı. Settle merkezli bir hukuk firması geçtiğimiz hafta tartışmalar üzerine Apple aleyhine yasal işlemleri başlattı.

 Dava gündeme geldikten sonra Apple milyonlarca kullanıcısından özür dileyerek, cihazda devre dışı kalan uygulamalar üzerinde çalıştıklarını belirtti. ITunes için iOS 9.2.1’in güncelleştirilmiş bir sürümünü yayınladı. Bu yeni sürümle cihazlarda ’53 Kodlu Hata’ ile devre dışı kalan özellikler geri gelecek. Ayrıca telefonların ilerideki gayri resmi Apple onarım müdahaleleri de önlenecek. Şirket ayrıca kendi web sitesinde “Hata 53” için verdiği destek belgesini güncelledi.

 53 Hatası Nasıl Oluşuyor?

 Apple ITunes uygulaması ve cep telefonlarının ekranında ‘Hata 53’ kodu belirip ekran ve pencereler kilitleniyor. İşletim sistemi ve donanımlar yavaş çalışır. Periyodik olarak cihazınız donmaya başlar. Yazılım hatalı yüklendiğinde ya da kötü amaçlı virüs, bug vs girdiğinde Apple bu hatayı verebiliyor.

İphone hata 53 Çözümü

iPhone 6 Hata 53 Çözümü – – iTunes Hatası…