Apple ICloud Kullanıcılarının Gizliliğini Önemsiyor

0
293

 Federal hükümetin Apple şirketini kendi yazılımının içine arka-kapı yani gizli giriş kurması için mecbur bıraktı. Apple bu uyarıdan sonra akıllı telefonlarının gizlilik seviyesinde geliştirmelere başladı. ICloud yedekleme ile ilişkili tüm ICloud akıllı bulut depolama verileri ile potansiyel özel bilgilerin korunması gerektiği açıklandı. Normal koşullarda yasalara uyan bir şirket olan Apple, geçmişten günümüze telefonlardan ayıklanması gereken verileri temizlemeye ve güvenlik açıklarını kapatmaya uğraşıyor.

 Tim Cook ise kötü şöhrete sahip bu protokolü onaylıyor. Tim Cook, ‘FBI elimizdeki verileri talep ettiğinde biz bunları kendilerine sağladık’, diye belirtti. Apple akıllı cihazlardaki güvenlik açıkları FBI’a kadar gitmişti. Cook, FBI yetkililerinden celp ve arama emri aldıklarını ve kendilerine bu uygulamayla ilgili bir mektup gönderdiklerini de belirtti.

http://goo.gl/7JtShk tarihinde görülmüştü ve mahkeme kararında da belirtildiği gibi FBI, Apple şirketinden garanti ve iCloud uygulama verisi istemişti. Açık olmak gerekirse burada iki kavram söz konusu. Her ikisi de düşünülmesi gereken önemli fikirler ancak ardındaki motive güçleri farklı. Her kullanıcı elindeki cihazlara en güvenilir şekilde erişmek ve uygulamaları kullanmak isteri. Apple sunucularında tutulan gizli veriler başka kullanıcıların eline geçmemelidir. Bir bakıma güvenlik, gizliliği doğurur.

 Apple ile davası süren FBI, yedek verilere sahip olma konusunda diretiyor. Tim Cook FBI’ya yazdığı mektupta, verilerin yedeklerini tutarak güvenliği sağladıklarını belirtiyor. Güvenlik, şifreleme bilgileri ve kullanıcı verilerine erişim için gerekli çalışmalar yürütülüyor. Müşterilerinin kişisel verilerini saklamak için yıllardır çabaladıklarını da ekliyor Tim Cook. IPhone telefonlar aslında ICloud bulut depolama ve güvenlik yazılımına bağlı. Kullanıcılar bu şekilde tüm telefon verilerini yedekleyip, notları ve takvim randevularını tek tek senkronize edebiliyor. İOS güvenliği, IMessage ve fotoğraf – medya verileri ICloud tarafından gizlenmekte. Apple, 256-bit güvenli şifreleme sistemi ve iCloud sayesinde kullanıcıların gizliliğini önemsiyor. IMessage ile gönderilen mesaj ve dosyaların sınırı var, en fazla 30 gün süre ile cihazda bu mesajlar saklanabiliyor. Ancak şimdilik Apple kullanıcıları iCloud uygulamasından memnun.