Artık Daha Sağlıklı Besleneceğiz

0
269

Artık Daha Sağlıklı Besleneceğiz

Sağlık Bakanlığı’ndan müjdeli haber geldi! Hazır gıdalarda ‘trans yağ’ oranı sıfırlanacak…

Obezite, kalp-damar, bazı kanser türleri, hipartansiyon ve diyabete yol açan trans yağ içeren hazır gıdalar sağlığımızı tehdit ediyordu. Sağlık Bakanlığı’nın yeni projesi ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’ ile market alışverişlerinizi artık daha rahat yapacaksınız.

Hazır gıdalarda trans yağ kullanımı bu program sayesinde engellenecek. Bu projeye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı destek veriyor.

Süreç içinde belirlenen sürede hazır gıdalarda bulunan trans yağ oranı kademeli olarak azaltılacak ve süreç sonunda trans yağ oranı tamamen engellenecek.

Trans Yağlar
Trans Yağlar

Başbakanlık genelgesi olarak yayınlanan bu programla birlikte vatandaşların sağlıklı beslenmesi ve hareket etmeye başlayarak sağlıklı bireyler olması amaçlanıyor. Çalışmada Avrupa Birliği ülkelerindeki düzenlemeler de dikkate alınıyor. Birçok AB ülkesinde hazır gıdalarda trans yağ oranı %1’in altına indirilmiş durumda.

Hazır kek, kurabiye, cips, kraker, bisküvi, patates kızartması, hamburger, çikolata, kahvaltılık fırın ürünleri ile pek çok hazır gıdada ne yazık ki trans yağ kullanılıyor. Bu da sağlığı tehdit ediyor. Ancak sektörün bu gelişmeye uyum sağlaması için belli bir sürenin geçmesi bekleniyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte hazır gıdaların daha sağlıklı değerlere kavuşması planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı İrfan Şencan, konuyla ilgili yasal düzenlemelere başlandığını açıkladı.

CEVAP VER