Atlas Robot İşbaşında

0
253

  Boston Dinamics, yeni robotu Atlas’ı tanıttı. Atlas’ın özelliklerini görünce robot kelimesi biraz zayıf kalıyor. Atlas görünümü ve sahip olduğu donanımlarla bilim kurgu filmden fırlamış gibi gözüküyor.

  Boston Dinamics 2013 yılında Google tarafından satın alındı ama özerk çalışma sistemi ile üst düzey robotlar tasarlamayı sürdürüyor. Şu ana kadar en üst düzey çalışması olan Atlas bayağı bir boylu poslu. Atlas 1.75 cm boyu ve 81 kg ağırlığıyla yetişkin ve fit bir erkek görünümünde. Kablolardan arınmış şekliyle açık hava ve bina içerisinde çalışacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca doğadaki zorlu koşullar altında ilerleyebiliyor. Atlas’ın vücut ve bacaklarında gelişmiş sensörler bulunmakta ve bu sensörler yardımıyla dengesini koruyup engelleri aşabilmektedir.

  Atlas’ın yapılış amacı arama-kurtarma operasyonları. Bunun içinde zor zeminlerde ilerleyebilme, ağırlık taşıma ve tırmanma özelliklerine sahip. Kafasındaki sensörler ve kameralar sayesinde yönünü bulabiliyor. Atlas karlı zeminde kaymadan yürüme, nesneleri kaldırıp rafa dizme, kapıyı açıp kapama gibi insani özelliklere de sahip.

  Atlas’ın dışarıdan gelen darbelere kaşı dayanıklılığını test etmek amacıyla yapılan uygulama ise ekibin teknolojik donanımına yakışmayacak kadar ilkel . Testi yapan ekip üyesi Atlas’ı sopalarla yere düşürüyor ama Atlas yerden kalkmayı başarıyor.(Robotları Koruma Derneği olsaydı…) Böylece Atlas dayanıklılık testini başarıyla aşmış oluyor.

  Atlas’ın bu kadar gelişmiş özelliklere sahip olması teknolojik gelişme adına sevindirici ama iş hayatımız açısından biraz düşündürücü. Atlas robotunun maliyeti düşürülüp seri üretime geçilirse birçok işi insanın yapmasına gerek kalmayacak. Yorulmak ,uyku ,şikayet nedir bilmeyen bu robotlar iş dünyasının vazgeçilmez elemanları olmazlar mı? Tek eksiklikleri yaptıkları işe duygu katamayacak olmaları o da kimin umrunda…