B12 Vitamininin Önemi ve Hayatınızdaki Yeri

0
258

Bilim dünyasında Vitaminler konusunda araştırma yapan bir çok bilim adamı B12 Vitaminin insan vücudu için en önemli vitaminlerden biri olduğu konusunda hem fikir oldular. İngiltere’deki West Browmic Ensütüsü araştırmacıları ise; özellikle diyet yapanları bu konuda uyarmakta.

B12’nin birincil olarak görevi kan hücrelerinin yenilemektir. Ruh ve beden sağlığını korumak için gerekli olan, suda eriyen bir vitamin türüdür. Yetersiz ve dengesiz beslenildiğinde, sindirim sistemi sorunlarında, diyet yapma ya da vejetaryen beslenme durumunda, pankreas, böbrek veya karaciğer rahatsızlığında, yaş ilerlediğinde vücutta B12 vitamini yetersizliği başlar.

B12 vitamini karaciğer, böbrek, kırmızı et, balık, deniz ürünleri, tavuk, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal ağırlıklı gıdalarda bulunur.

Aşırı alkol, aşırı C vitamini alımı, protein, folik asit ve A vitamini eksikliği de B12 vitamini yetersizliğinde etkendir.

B12 vitaminini yeterli oranda almazsak; kan hücresi üretimi azalır. Anemi, sinir sisteminde bozukluklar, kol ve bacaklarda kasılma ile duyu azalması, uyuşukluk, unutkanlık, depresyon, baş ağrısı, böbrek kanaması ve karaciğer hastalıkları baş gösterebilir.

CEVAP VER