Bangladeş’te ‘Sultan Süleyman’ Krizi

0
210

Bangladeş’te ‘Sultan Süleyman’ krizi! Ülkede yayınlanan yerli dizilerin önüne geçen ‘Muhteşem Yüzyıl’, kazan kaldırdı…

Bangladeş’te yayınlanan ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ülkede rekor üstüne rekor kırıyor. Yerli oyuncu ve yönetmenler bundan şikayetçi.

Kendi yapımlarının önüne geçen Türk yapımı dizi yüzünden kriz çıktı. Birçok ülkede yerli yapımlara reyting farkı atan Türk dizisi yüzünden birçok yapımcı, yönetmen ve oyuncu işsiz kaldı…

Uluslararası Haber Ajansı AFP’ye göre; Bangladeş’te 2015 Kasım ayından beri yayınlanan başrollerinde Halit Ergenç ve Meryem Uzerli’nin yer aldığı ünlü tarihi yapım ‘Muhteşem Yüzyıl’, ülkede dizi sektörünün üstüne kara bulutlar çökmesine sebep oldu.

Bangladeş’li oyuncu ve yönetmenler, diziye tepkili… Ülkede dublajlı olarak ekranlara gelen Türk dizisi, yayına girdiği tarihten beri büyük ilgi topladı. Türk dizisi, Bangladeş’te diğer yabancı yapımların da televizyonlarda yayımlanmasına sebep oldu.

Ülkede prime time’a taşınan bu yapımlar, yerli dizilerde şu değişikliklere yol açtı. Dizilerin önce yayın saati değişti, ardından yayından kaldırıldı. Yetkililer, Bangladeşli aktörlerin milyon dolarlık işlerinden olduğunu açıkladı. Birçok stüdyo ve yapım şirketi böylece kapandı. Rakayet, ‘Her şey Sultan Süleyman’la başladı. Bu diziler sektörümüzün canına okudu. Bu sektörden ekmek yiyen binlerce kişi işsiz kaldı. En üst düzey oyuncular bile gelirlerinin yarısını kaybetti’ şeklinde konuştu. Bangladeş hükümeti, sanatçıların yasak isteğini haksız buldu…

CEVAP VER