Bebeklerde Alerjik Egzama’ya Dikkat!

0
715
Bebeğinizin cildinde kızarıklar varsa, alerjik bir hastalık olan Egzama olmuş olabilir. 6 aydan 2 yaşa kadar bebeklerde egzamaya yakalanma riski daha yüksektir. Anne sütü ise bu riski azaltır. Bebeğin aile geçmişinde alerjik sorunlar varsa genetik olarak bebeğin de riski artar.

Kimyasal ürünler, sağlıksız beslenme, sağlıksız zararlı maddelerden üretilen kumaş ve giyecekler vs egzama sebebidir. Gıda alerjisinde ise inek sütü ön plandadır. Bebeklerin uzun bir süre saf anne sütü ile beslenmesi bu konuda çok önemlidir.

Bebeklerde Alerjik Egzama
Bebeklerde Alerjik Egzama

Bebekler 6 aydan sonra süt dışında diğer gıdalara başlar ve bu süreç çok kritiktir. Alerjik egzamaya en çok bu dönemde rastlanır. 5 yaşına kadar genellikle ortadan kaybolan bu rahatsızlık bazı vakalarda tekrar nüksedebilir de. Belirtileri; ciltte kızarıklık, kabuklanma, döküntü, belli bölgelerde yoğunlaşan lekeler, kaşınma hissi ve tahriştir. İlk fark edildiği an doktora gidilmelidir.

Egzama bebeklerde bazı durumlarda kendiliğinden geçer. Bebeğe diyet programı ve ilaç genelde önerilmez. Hangi besinin alerji yaptığına dikkat edilmelidir. Bebeklerde alerjik egzamanın tedavisi için antihistaminik krem, antibiyotik, kaşıntı giderici ilaç, beslenme düzeni, banyo ve bakım önerileri sunulur. Egzama durumunda bebekler sabunla yıkanmamalıdır.

Banyo kısa sürmeli fazla su tutulmamalıdır. Bebek yağı ve merhem narince cildine sürülmelidir. Kuru havalara maruz bırakılmamalıdır. Bulaşıcı hastalıklara ve terlemeye karşı önlem alınmalıdır. Yanında sigara içilmemelidir. Alerjen gıdalar bebeğe verilmemelidir.

CEVAP VER