Bebeklerde katı gıdaya geçiş nasıl olmalı?

0
415
Bebeğinizin katı gıdalara hazır olup olmadığını 4 ila 6 ay arasında anlayabilirsiniz. O zamana kadar sadece anne sütüyle beslenen bebeğiniz tüm besin ihtiyaçlarını anne sütünden aldı. Sindirim sisteminin katı beslenmeye karşı hazır olduğunu anlamak annelere düşüyor. İşte ipuçları…

Baş kontrolü. Katı gıda almaya hazır bir bebek başını sürekli dik tutmaya çalışacaktır. Verdiğiniz bir lokmayı çiğnemeye ve yutmaya çalışır. Dilini kullandığını görürsünüz. Dik oturmaya çalışması da bir işarettir. Ağız ve dili sindirim sistemi ile senkronize olarak gelişir. Ağız hareketlerini fark edeceksiniz. Diş çıkarmaya başlaması da bir belirtidir. Belirgin bir kilo artışı görürseniz, bebeğiniz normal beslenmeye hazırdır. Doğum kilosunun 2 katına ulaştığında katı gıdalara başlanabilir.

Bebeklerde Katı Gıdaya Başlama
Bebeklerde Katı Gıdaya Başlama

Aç ve iştahlı görünmesi, ne yediğinizi merak edip size dikkatle bakması hatta yiyeceklere uzanmaya çalışması da buna işarettir. Püre haline getirilmiş tahıllar, patates, kabak, elma, muz, şeftali ve armut gibi sebze ve meyvelerle onu ilk kez tanıştırmak uygun olacaktır. Bebeğinizin doyduğunu şunlardan anlarsınız.

Bebeğiniz koltuğunda geriye yaslanır. Gıdalardan aksi yöne başını çevirir. Kaşık ile oynamaya başlar ve bir sonraki lokma için ağzını açmayı reddeder. Sevmediği, yemek istemediği, tepki gösterdiği ve alerjisi olduğu gıdaları ona vermeyin. Anne sütü ve demir takviyeli mamalar, demir içeren tahıllar, sarı, turuncu ve yeşil renkli sebzeler, protein içeren mercimek ve kümes hayvanları ile tüm meyveler püre olarak bu aşamada bebeğe yedirilebilir.

CEVAP VER