Bu Haberden Sonra Windows Artık Daha Eğlenceli: 8 Gizli Özellik

0
262

Windows işletim sisteminin tam tanınmaması sebebiyle bir çok Microsft menşei site tarafından yapılan paylaşımlarla, Windows’un her gün yeni bir işlevini öğrendiğimiz şu günlerde, daha önce karşılaşmadığınız 10 gizli Windows işlevi’ni sizin için derledik.

1 ) Yardım al

“Uzaktan yardım” işlevi, bilgisayarınızda oluşan sorunları çözmeniz için dilediğiniz bir kişiden yardım almanızı sağlıyor. Bu işlev ile beraber karşınızdaki kişi, bilgisayarınızın ekranına erişip, isteğiniz doğrultusunda kontrol sağlayabiliyor. Fakat bahsi geçen bu bağlantı olanağı geçici bir süre olduğu için endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değil.

2 ) Hesap Makinesi

Siz de biliyorsunuz ki Windows’ta bir hesap makinesi mevcut.Peki o makinenin içinde de birden fazla makine olduğunu söylesek? Windows hesap makinesi, programcılık, bilimsel, dönüştürme, tarih hesaplama, birim gibi hesap makinesi sunmakta.

3 ) Faks makinesiz faks gönderip, alın.

Biraz geçmişte kaldı gibi görünebilir faks size, lakin sıklıkla kullanıldığı yerler hala mevcut. Bir faks makineniz olmaksızın Windows Faks ve Tarama aracı sayesinde faks alıp gönderebilmemize olacak sağlıyor. Yalnızca faks modem sahibi olmanız yeterli bunun için ancak tek sorun o modemi bugün bulmanız çok kolay olmayacaktır.

4 ) Farklı bir işletim sistemlerini deneyebilirsiniz

Windows kullanılan bilgisayarınızda sanal bir makine oluşturup farklı bir işletim sistemini deneme şansına sahipsiniz. Bunu yapmamıza imkan veren aracın ismi, Hyper-V
Hyper-V yüklemeniz için Denetim Masası > Program ve işlevler > Windows işlevlerini aç ve kapat sıralamasını izleyebilirsiniz.

 5 ) Web Sunucunuzu Kurun

Gezindiğiniz tüm web sitesinin, web sunucusunda saklandığını biliyoruz. Ancak Window’un Internet Information Services (ISS) isimli web sunucusu ile ücretsiz geldiğiniz biliyor muydunuz? ISS isimli web sunucusu ayrıca içinde bir FTP sunucusu da bulunduruyor.

6 ) Yazılamayan bir karakteri ekleyin

E-postanıza bir karakter eklemeniz gerekiyor ancak bu karakter klavyenide mevcut değil mi? Karakter eşleme uygulaması ile bunu yapmak daha kolay. Başlat menüsü üzerinden aratın ve ardından çalıştırın. Açılacak olan pencerede dilediğiniz karakteri kopyalama yapıştırma yapıp ya da ilgili olduğu kodu öğrenip yazabilirsiniz.

7 ) Ram arttırın

Öncelikle Windows Vista ile sunulan ReadyBoost isimli zaman zaman zorluk çıkaran işlev birçok kullanıcının bilgisinde değil. Windows On’da hala yer verilen bu işlev, flash disk RAM miktarının artırılmasında kullanabilmenizi sağlıyor. Ancak bu işlev için USB 3 0 hızlı belleğe ihtiyacınız var.

8 ) Video kaydı yapabilirsiniz

Windows On’da eğer Xbox uygulaması yüklemiş iseniz, Game DVR ile ekranınızı video halinde kaydedebilme olanağına sahipsiniz. Bu işlev oyun videoları için yapılmış olsa da istediğiniz gibi kayıt yapmanız mümkün.
Win+G yapın ve gelen soruları Evet diyerek cevaplayın.