Çalışan Anneler ile Çocuk Arasındaki İletişim

0
239
Hem anne olmak, hem çalışan anne olmak, keyifli ama zor bir iş. Düzeni sağlamak kendinizi ve çocuğunuzu mutlu etmek aslında nasıl bir anne olmak istediğinizden geçiyor. Eğer siz buna emin olursanız çocuğunuza ve işinize yetebilirseniz daha sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirirsiniz.

Öncelikle çalıştığınızdan ötürü vicdan azabı duymayın. Çalıştığınız için çocuğunuza daha az vakit ayırmak gibi klişe düşünceleri kendinize yükleyerek, iş hayatınızı çekilmez hale getirmeyin. Kendinizi her daim motive edin. Çünkü siz mutlu olursanız çocuğunuz her akşam, eve mutlu gelen bir anne görecektir. Bu da onun ruh sağlığını olumlu etkileyecektir.

Çalışan anne
Çalışan anne

İşte size sunacağımız tavsiyeler çocuğunuzla var olan bağınızı kuvvetlendirmenize daha çok yardımcı olacaktır.

  • En temel ihtiyacı sevgidir ve bunu eksik etmeyin.
  • Gün içerisinde birbirinize ayrı kaldığınız zamanların nasıl geçtiğini anlatın. Onu dinleyin, sizinle sohbet etmesine izin verin, varsa sorunlarını dinleyin sakın ertelemeyin.
  • İşten eve döndüğünüzde önceliğiniz ev işleri yerine, çocuğunuz olsun. İşler ertelenebilir ama çocuk asla.
  • Günlük işlerinizi ona göre organize etmeye özen gösterin.
Sevgi en iyi iletişimdir
Sevgi en iyi iletişimdir
  • Tutarlı bir annen olun çalıştığınız için vicdan yapmayın. ”Hayır” denilmesi gereken yerleri farkına varın, yoksa isteklerine yetemeyebilirsiniz.
  • Anne olmak bütün günü çocukla geçirmek değil, ona özel vakitler ayırmak ve kaliteli zaman dilimleri içerinde onu mutlu edebilmektir.Bu yüzden akşamları oynanan minik oyunlar bile, onu mutlu etmeye yetecek ve sizin varlığınızı daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

CEVAP VER