Cilt Kanseri Neden Olur ve Nasıl Önlem Alınır?

0
279

Kanser günümüzün en tehdit edici hastalığı haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda sayısı hızla artan kanser hastalığı için elle tutulur bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Ancak ilk ve en önemli olanın erken tanı olduğunu savunan uzmanların bu konuda ciddi araştırmaları da gözlemlenmektedir. Cilt kanseri, kanser türleri içerisinde en sık rastlanılan kanser çeşididir. Son 10 yılda sayısı iyice artan cilt kanseri sağlıklı bireyleri tedirgin etmektedir. Cilt kanserinin teşhis oranı da diğer kanser türlerine göre daha fazladır. Çünkü kanser kendisini deri yüzeyinde gösterdiğinden gözle görülebilir.

Uzmanlar bu artışın sebebinin zararlı güneş ışınlarından kaynaklandığını belirtmektedir. Kişiler güneş altında fazla kalması ile zararlı güneş ışınlarını çekmektedirler. Bu nedenle her 5 kanser hastasından 4’ü zararlı güneş ışınlarına maruz kaldıklarından cilt kanserine yakalanmaktadırlar. Özellikle beyaz tenlilerin çok fazla dikkat etmesi gereken güneş ışınları, en çok bu kişileri tehdit etmektedir.

Cilt kanserinin nedenlerini sayacak olursak üstede yazdığım gibi en önemlisi tabii ki zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Ciltte su toplanması gibi ikinci derece yanıklar da cilt kanserine neden olmaktadır. Kalıtımsal olarak da ailede her hangi birinde cilt kanseri var ise cilt kanserine yakalanma olasılığı yüksektir.

Cildinizi duş sonrasında mutlaka nemlendirmelisiniz. Nemli cilt erken yaşlanmaz ve canlı kalır. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Kapalı havalarda dahi koruyucu kullanmaya dikkat etmelisiniz. Vücudunuzda ki değişikliklere dikkat etmeli artan lekeler, benler olduğunda bir uzmana mutlaka göstermelisiniz. Vücudunuzda ki benler ile uğraşmamalısınız.

Sigara kullanımı da cilt kanseri tetiklemektedir. Bu nedenle sağlığa çok zararlı olan sigarayı kullanmamalısınız. Dengeli ve düzenli beslenmeli, organik beslenmeli ve antioksidan içeren gıdalar tüketmelisiniz. Cilt kanserinin de beslenmesi diğer kanser türlerinde ki ile hemen hemen aynıdır.

CEVAP VER