Çin Teknolojisi Apple ve Samsung’u Geride Bırakmaya Çalışıyor

0
272

 Çin’in teknolojide ne kadar gelişmiş düzeyde olduğunu tüm dünya biliyor. Ancak şimdiki hedefleri dünyada Apple ve Samsung gibi iki büyük devi arka planda bırakmak. Huawei ve Xiaomi gibi Çinli telefon üreticileri Çin’de süregelen Apple ve Samsung baskısını ortadan kaldırmaya çabalıyor. Analistlere göre önümüzdeki yıllarda ucuz üretimli Android telefonlar daha büyük bütçeli ve bilinçli müşteriler tarafından talep edilecek. Apple ve Samsung’un dev bir pazara sahip olduğu Avrupa ülkeleri Çin’in hedeflerinde ilk sırada. Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa’da sayısız Çin yapımı android cep telefonları satılmak isteniyor.

 Çinli telefon üreticileri bu hafta Barcelona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde kablosuz gösteri standında global emellerini anlattılar. Huawei ve TCL, Samsung ve LG’nin ilgi çeken yanlarıyla yarıştı. Aynı kongrede bugün Xiaomi Mi 5 telefonunun ön izlemesi yapıldı. Yeni Çin üretimli telefonlar fuar ve kongrelerde tanıtılıyor.

 Çinli akıllı telefon satıcılarının benzersiz bir özelliği var, o da fiyatların çok ucuz olması. LG ve Samsung akıllı cep telefonlarının donanımları ve özellikleri ile aynı olarak üretilen bu Android telefonların maliyeti çok daha düşük. Samsung, 2015 yılında Pazar payını düşürmüştü. Apple ise yazılım ve hizmetlerinde değişikliğe gitmeye ve benzersiz ürünler geliştirmeye çalışmıştı. Samsung kongrede de tanıtıldığı gibi sanal gerçeklik üzerine yeni projelerle geliyor. Kulaklık ve 360 derecelik kamerası ile yakında piyasaya çıkacak olan Galaxy, Edge ve VR Samsung telefonlar teknolojinin öncülüğünde büyük sükse yapacak. Şimdiden tüm dünyada konuşulmaya başlandı.

 ÇİNLİ ÜRETİCİLERİN GLOBAL HEDEFLERİ

 Çin’de yılın son çeyreğinde Apple Android telefonların satışları artmış ancak Huawei artışı onu gölgede bırakmıştı. Çinli telefon şirketlerinin çoğu ortalama 200 Dolar fiyatla karşımıza çıkarken, Samsung Galaxy ya da IPhone 650 Dolar civarında satılıyor. Fiyatlar bu seviyede tutulurken aynı zamanda diğer markalar gibi geniş ve işlevsel özellikler, ince ve şık tasarımdan da geri kalmıyorlar. Kongrede konuşan Huawei yöneticisi Adam Joshua şirketin odağının tüm dünyada piyasalar üzerinde olduğunu vurgulamıştır.