Çocuğunuz uzun süredir öksürüyor sa dikkat!

0
318
Öksürük, çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Genelde ciddi bir durumun belirtisi değildir. Aslında öksürme, boğa ve göğüs hava yollarının korunmasına yardımcı olan sağlıklı ve önemli bir reflekstir. Çocukları öksüren aileler endişelenerek doktora gider. Peki ne zaman öksürük varsa doktora gidilmelidir?

Kabuklu öksürük tipinde öksürük şiddetli ve seslidir. Solunum yollarının üst kısmını ilgilendirir burada şişme vardır. Gırtlak ve nefes borusu şişer. Virüs ya da alerji nedeniyle krup dediğimiz öksürük şişkinliği oluşabilir. Sıcak havalarda ya da hava değişiminde görülebilir. Küçük çocuklarda şişen boğaz, nefes yollarını tıkayarak öksürük yapar. 3 yaşından küçük çocuklarda bu risk daha fazladır.

Boğmaca öksürüğü bir bakterinin yol açtığı boğmaca hastalığından kaynaklıdır. Çocukluk çağında sıkça görülebilir. Enfeksiyonun yarattığı tıkanma solunumu güçleştirir ve çocuk arka arkaya öksürür. Boğmacaya hapşırma, burun akıntısı, hafif öksürük ve düşük dereceli ateş de eşlik eder. Her yaşta ortaya çıkabilir ancak 1 yaşın altındaki bebeklerde daha ağır yaşanır. Boğmaca bulaşıcıdır.

Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük

Hırıltılı öksürükte nefes yolları tıkalıdır soluk alma ve öksürme sırasında ıslık sesi duyulur. Akciğer ve alt solunum yollarında şişkinliği gösterir. Bronşit olabilir veya alt solunum yollarının hava kanalını tıkayan yabancı bir cisim olabilir. Gece öksürüğü de bebek ve çocuklarda yaygındır. Burun, sinüsler ve mukoza kapanır. Uyku sırasında geceleri meydana gelir.

Gündüz öksürükleri tütün dumanı gibi çevresel etkenlerden meydana gelebilir. Burun akıntısı ve ateş ile birlikte seyreden ateşli öksürük de tehlikelidir. Nefes alma seviyesi zayıflar, zatürree başlangıcı olabilir bu yüzden hemen doktora gidilmelidir. Kalıcı öksürükler de risklidir hemen müdahale edilmelidir.

Öğürme eşliğinde kusma ile birlikte gerçekleşen öksürük midedeki soruna işaret eder. Mide bulantısı olur, hava değişimi veya astım da sebebi olabilir. Bebeğiniz ya da çocuğunuzun öksürük şeklini takip edin. Durum ciddiyse mutlaka doktora gidin.

CEVAP VER