Elektriği Ay’dan Üreteceğiz

0
243

 Enerji sektöründe yapılan Ar-Ge çalışmalarının da etkisiyle günümüzde en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerin başında geliyor. KPMG’nin yaptığı araştırmaya göre gelecek yüzyılda elektrik üretmek hiç de zor olmayacak. Yapılması hedeflenen çalışmalara göre ay ışığından elektrik üretmek ve ateşböceği DNA sı kullanılarak üretilen bitkilerin cadde aydınlatılmasından yararlanmaya kadar çok değişik fikirler mevcut.

Önümüzdeki 20 yıllık geleceği en belirsiz olan sektörün birisi de Enerji sektörüdür. Bu sektörün belirsiz olmasının nedeni yapılan faaliyetlerin çok fazla olmasından dolayı ortaya sayısız fikrin çıkmasından kaynaklanmaktadır. Oluşturulan değişik senaryolar mevcuttur, enerji sektöründe yaşanan zorluklar ve krizler göz önüne alınarak değişik yaratıcı fikirler ortaya atılmaktadır. İnovasyonu en fazla teşvik edilen sektörün başında enerji gelmektedir. Her yeni atılan fikir insanları heyecanlandırmaya yetmektedir.

İşte Bu Geleceğin Teknolojileri:

Kablosuz Enerji: Kablosuz aktarma sağlayarak enerjiyi bluetooth ve wi-fi dalgalarıyla daha uzaklara taşıma amaçlanmaktadır. Günümüzde Ossia adlı şirket bu faaliyetlerde kendini geliştirerek enerjiyi 10 metre uzağa götürebilmişlerdir.
Batarya Olarak Kablo: Kabloların elektrik depolama özelliği kullanılarak lifler haline getirilip bu liflerle tekstil ürünleri üreterek örneğin şapkanız ile telefonunuzu şarj edebileceksiniz.
Duvardan Isıtma: Duvara monte edilecek paneller ile gündüz depolanan sıcaklıklar gece olduğu zaman sizi ısıtmayı sağlayacak
Ateşböceği Aydınlatması: Ateş böceği genlerini ağaçlara aktarıp sokak aydınlatılması amaçlanmaktadır.
Ay Işığından Enerji: Rawlemon Company’nin ürettiği kollektörler ay ışığını elektirik enerjisine çevirebiliyor. İlk olarak bu teknolojinin cep telefonlarında kullanıması düşünülüyor.