Gmail Gelen Kutusundaki Garip Mesajlar

0
327
Gmail gelen kutusu spam maillerden otomatik olarak arındırılır ve her kullanıcı gereksiz epostaları spam kutusuna atmak ister.

 Haber bültenleri üyeliği, sosyal medya hesapları, arkadaşlık siteleri vs gibi yerler için mümkün ise ayrı bir email hesabı kullanın. Sürekli kullandığınız Gmail adresinizi her yere verirseniz, spam kutunuz dolup taşacaktır. Vakit ayırıp bu kutuyu temizlemek istemeyenler için bu özel bir tavsiyedir. Başka kullanıcılara ait Microsoft yeni hesap doğrulama linklerine asla tıklamayın. Bu tarz yanıltıcı mailler kişinin gelen kutusuna da düşebiliyor. Sizin böyle bir talebiniz yoksa, maili spam kutusuna atın ve gerekli yerlere bildirin.

 Bu tarz tuhaf mesajlara tıklayıp içindeki linki açarsanız, sizin adınıza onaylanan birçok hesabın açıldığını göreceksiniz. Bu onaylar bir Instagram hesabı için de olabilir, verilerinizi çalmak için de olabilir. Masum bir şekilde sadece bir oyun hesabı açmak için de.

 E posta dolandırıcılığı son yıllarda oldukça arttı. Kimliğini gizleyen bu kişiler orijinaline benzer eposta adresini kullanarak size bir link mesajı gönderiyor. Hotmail ve diğer mail sayfalarında da bunlar olabiliyor. Şu sıralar dolandırıcıların en çok dadandığı platform ise GMAİL. Kuşkusuz bunun sebebi Google ile bağlantısı olmasıdır. Şüpheli bir mailde şunlara dikkat edin.

 Yazım hataları var mı? Üst üste birden fazla mı mail atıyorlar? Kasıtlı olduğunu gösteren zamanlama veya başka bir iz var mı? Google Yardım sayfasına bağlanın ve durumu hemen bildirin. 9 maddelik bir güvenlik kontrol listesi üzerinden gerekli takip başlatılır. Tarayıcınızı güncellemeniz, çerezleri ve bazı dosyalarınızı temizlemeniz, Internet Security programı edinmeniz gerekecektir. Dijital mülkiyet ve kimlik ihlali sorunu tüm dünyada oldukça yaygın.

 Google ve Gmail platformları üzerinden özel mesajlara ve bilgisayar verilerine ulaşmak, bu bilgileri kötüye kullanmak isteyen binlerce sahte hesap var. “Mailbot” denilen istenmeyen maillerden korunmanın en iyi yolu başta da belirttiğimiz gibi, her siteye üye olurken kendi mail adresinizi kullanmamanız olacaktır. Onlara teslim olduğunuzda kurtulmanız pahalıya patlayacaktır.