Google, Adobe Flash Reklamlarını Yasaklıyor

0
292

 2016 yılı Flash Player reklam pazarlama uygulamaları için zor geçecek. Google reklamları artık Adobe Flash reklamlarını banlayacak ve hiçbir şekilde yayınlanmasına izin vermeyecek. Birçoğumuz ister Mozilla Firefox, ister Internet Explorer ya da Chrome ile internete girdiğimizde Google reklamları görürüz. Eklentilerden geçilmeyen web sayfaları bu şekilde aşırı yüke maruz kalıyor.

Ancak Google bu eklenti ve reklamlarla ilgili geçtiğimiz Haziran ayında bir karar almıştı. 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren Google artık Adobe Flash player eklentilerini ve uygulama reklamlarını göstermeyecek. Google’ın tüm reklamcılık şirketleri 2017’den itibaren animasyon ve reklam uygulamaları için HTML5 versiyonunu kullanacak. Google reklamcılık kollarından biri Google Display Network, diğeri ise DoubleClick şirketleridir.

Yeni yılda HTML5 tabanlı reklamlar geliyor…

Görüntülü reklam ağı ve dijital pazarlama için insanların daha fazla hedefe ulaşmalarını istediklerinden en iyi tarayıcı deneyimi yaratmak istiyor Google yöneticileri. Video reklamları için yine Flash kullanılabilir olacak. 2015 yılında banner flash tabanlı reklamlar %84 gibi bir oranla Adobe Flash ile insanlara gösterildi. Yıllık bazda önce bu oranı azaltmaları, yeni yılla birlikte tamamen HTML5 tabanlı reklamlara geçmeleri planlanıyor.

Chrome tarayıcısı kullanıcıların bu tarz reklamlara tıklamaya mecbur kalması için ilk planda yer alıyor. Chrome kullananlar bilir, sürekli kenardan çıkan flash reklamlara tıklamak zorunda kalırsınız. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü cihazlar, mobil ve tablet cihazlardan girilen tarayıcılarda artık bu sorunla karşılaşmayacağız. YouTube gibi player tabanlı uygulamalarda da yine flash benzeri yazılım paketleri gömülü olacak.