Google, Picasa Web Servisine Son mu Veriyor?

0
266

 Google, geçtiğimiz gün yeni Google fotoğrafları lehine Picasa geliştirmelerini durdurduğunu açıkladı. Masaüstü istemci ve web servisi amaçlı kullanılan Picasa ile Google’ın yolları ayrılıyor. Google geçen yıl yeni bir fotoğraf uygulaması başlatmıştı. Şirketin son kararına göre yan yana çalışan iki aynı uygulamanın daha fazla sürdürülmesi mantıksız.

 Google Fotoğraf uygulaması başkanı Anil Sabharwal’a göre, kullanıcılara bu uygulamadaki fotoğraflarını kaldırmak için zaman tanınması ve Picasa’nın kademeli olarak bitirilmesi uygun görüldü. Eskiden Picasa tarafından sağlanan tüm özellikler ve yeni sistemin tanıtılması için insanlara zaman tanınıyor. Picasa meta bilgilerini kaybetmek istemiyorlar. Böylece kullanıcılar da mağdur olmayacak.

Halen Picasa web albümünü kullananlar için Google Photos uygulaması adına yeni yerler yaratmak, etiket, başlık, yorum ve içerikleri görüntüleyebilmek için mümkün olan düzenlemeler şu sıralar geliştiriliyor. Picasa Web Albümleri indirilip, görüntülenip, silinebilecek. Yani tamamen kaldırılmadan önce kullanıcılarına zaman tanınacak.

 Eğer Picasa uygulamasını kullanıyorsanız şimdiden uyaralım, bu uygulama en geç Mayıs 2016’da tamamen son bulacak. Tüm değişimler ve Google Photos’a geçiş aşaması Mayıs ayından itibaren başlayacak. Masaüstü uygulamalarını tercih eden kullanıcılar için hali hazırda daha az seçenek var. Güncelleme ve geliştirmeler sürüyor. Google, yazılımı tamamen kaldırmak yerine mevcut haliyle gelecekteki güncellemeleriyle çevrimiçi sistemi tanıtacak. Tıpkı 10 yıl önce olduğu gibi kullanıcılar bir şaşkınlık yaşayacak. Daha az veya daha çok kullanım durumunu da yine albüm kullanıcıları belirleyecek. Google, her zaman düşünerek adım atıyor. Picasa Web Albümlerini kaldırıp yeni Fotoğraf uygulamasına geçerek daha işlevsel bir sistem kuracakları bekleniyor. Google yazılımlarında bugüne dek somut bir değişiklik yapmadı sayılır, ancak bundan sonra köklü değişimler şirketin yararına gerçekleşecek gibi duruyor.

Son zamanların teknoloji bakımından en iyi yönetim aracı olan bulut yönetim devreye girecek. Fotoğraflar ve veriler bulut sistemde saklanacak. Google sunucularına görüntü yüklemekle uğraşmak istemiyorsanız fotoğraf yönetimi seçenekleriniz de olacak.

Picasa Hakkında

Google’ın bir hizmeti olan Picasa ile resim aramak ve düzenlemek çok kolaydır. Kendi web albümünüzü kolayca hazırlayabilirsiniz.