Google Translate Kürtçe Dilini de Çeviriyor

0
257
Diller arası çeviri yaparak tüm dünyayı birleştirmeyi amaçlayan Google translate servisi bünyesine yeni diller ekleyerek gelişmeye devam ediyor. Son olarak Goolge translate Kürtçe çeviriye de başladı.
Arama motoru olarak başlamasına rağmen dünyayı değiştirmeyi ve birleştirmeyi amaçlayan servisleri ile bir teknoloji firmasına dönüşen Google gelişmeye devam ediyor. Diller arası çeviri hizmeti veren Google Translate servisi bu nedenle Google’ın en önem erdiği servislerin başında geliyor. İnterneti dil sorunundan çıkararak herkesi kullanımına açmayı planlayan Google Translate Kürtçe çeviri yapmaya başladığını duyurdu. Türkçe Kürtçe çeviri gibi yüzlerce dil arasında çeviri yapmanın mümkün olduğu Google Translate servisine eklenen 12 yeni dil ile internet daha da küçülmüş oldu.

 

GOOGLE TRANSFLATE KÜRTÇE ÇEVİRİYE BAŞLADI

 

Önce arama motoru olarak tüm dünyaya hizmet veren ve sonrasında birçok farklı özelliği ile hizmetlerini artıran Google’ın sözlük hizmeti “Google Translate” hafızasına 12 dili daha ekleyerek kullanıcı kitlesini genişletti. Google Translate içerisinde Kürtçenin de olması için bir grup tarafından kampanya başlatıldı ve bu kampanya kapsamında 25,000 civarında imza toplandı. Yalnızca 3 haftada ulaşılan imzalarla Google ikna edildi ve kısa zaman sonunda Kürtçenin de dahil olduğu 12 dilin Google Translate sistemine dahil edilmesi sağlandı.

 

Google Translate sitesne girince Kürtçe bir kelimeyi başka bir dile çevirmek isteyenlerin Diller bölümünden “Kurmanci” seçeneğini seçmesi gerekiyor. Dileyenler tamamın bir web sayfasını da bir tıklamayla Kürtçe’ye çevirebiliyor.