Hamileyken sigara içmek çocuğa zarar veriyor

0
259
Anne karnında sigaraya maruz kalan bebekler gelecekte birçok hastalığa daha kolay yakalanır. Hamile kadınların %10’u sigara içmeye devam ediyor. Bu da bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Annesi sigara içen bir bebek de nikotin almış oluyor. Bu bebeklerde kas sertliği ve titreme sorunları görülecektir. Nikotin anne sütüne de geçiyor ve bebeğinizi emzirirken sağlıksız bir süt emmesine neden oluyorsunuz.

Ayrıca emziren annelerin sütü de kesiliyor. Sezaryen doğum yapan ve hamileyken hatta emzirirken sigara içen annelerin bebeklerinde ciddi rahatsızlıklar yaşanıyor. Sigaraya maruz kalan bebekler genellikle prematüre doğuyor. Erken doğumun birçok riski var. Vücut yeterince sağlıklı olmuyor ve az gelişiyor. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, gelişim sorunları, uzuv sorunları, hastalıklar hem yeni doğan bebeklerde hem de bu bebeklerin gelecekteki yetişkin hallerinde ortaya çıkıyor.

Metabolik sendroma yol açan sigara insülin dengesini alt üst ediyor. Sigara dumanı ve nikotin, kurşun, siyanür gibi zararlı kimyasallar anneden bebeğe rahatlıkla geçiyor. Bu da ölümcül kanser hastalığına sebep oluyor. Hamilelik sırasında ani bebek ölümleri sıkça yaşanıyor. Bunun en büyük sebebi gebelikte sigara içmek. Hamile kalmadan en az 6 ay ila 1 sene kadar öncesinde sigara bırakılmalı. Beyin ölümü ve zihinsel hastalıklar bu bebekleri buluyor.

Öğrenme güçlüğü, depresyon ve ruhsal bozukluklar, zeka geriliği gibi ciddi sıkıntılar meydana geliyor. Doğumdan önce ve sonra sigaraya maruz kalan her bebek bu risklerle yüzleşiyor. Sakız, pastik ya da terapi ile sigarayı bırakmanız bebeğinizin sağlığı ve ilerideki hayatı için çok önemlidir. Bir hobi edinebilirsiniz. Sigarayı bırakıp kendinizi başka bir şeyle ödüllendirebilirsiniz. Sağlıklı yaşayan annelerin bebekleri de sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER