Intel Yavaş ve İstikrarlı İlerliyor

0
279
Dünyaca ünlü çip-yonga üreticisi Intel’in çeşitliliğe giderek istikrarlı bir büyüme hedefinin olduğu belirtildi. Intel hem kendisi için hem de teknoloji endüstrisinin büyük adımlar atması gerektiğine inanıyor. Son 1 yıldır bu konu ile ilgili 300 milyon dolarlık bir harcama yaptı. Sonuçlarını yavaş bir hızda alsa da büyüme grafiği istikrarlı bir şekilde artıyor.

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Intel, yaklaşık 53 bin çalışanı ile tüm gücünü yeniden topluyor, hatta istihdamı artırma kararları alıyor ve kadınlar başta olmak üzere işe alımları da başlattı. Rapora göre ABD ’de Intel tarafından istihdam edilen kadın çalışanların oranı geçen yıla göre %23.5’den %24.8’e yükseldi. Afrika, Avrupa ve diğer merkezlerinde ise çalışan oranları yetersizlik göstermiştir.

Silikon Vadisi’ndeki çeşitlilik eksikliği teknoloji devi için problem yaratmaya başlamış. Bu nedenle Intel 5 yıllık çeşitlilik girişimleri için yeni kararlar almıştır. İlk yıl bu yıl olacak ve şirket köklü değişimlere gidecek. 2020 yılına kadar küçük sürprizler de olabilecek. Uzun soluklu bu yeni kalkınma planlarında işe alımlarda kalifiye teknik elemanların varlığı ön planda tutulacak.

California’daki Santa Clara Intel şirketi bu emin adımlar sayesinde %40’lık büyüme hedefini aşarak tam %43’lük bir başarı elde etmiştir. Şirketin her kademesinde kadınların yer alması, kadın istihdamının artırılması, maaş dengesinin cinsiyetler arasında ayarlanması, tazminatlar gibi mali düzenlemeler şirket için olumlu sonuçlanmıştır.