Interneti yıllarca Tehdit Eden Olay

0
278

Internet ağında alan isimlendirme yani DNS sisteminde 8 yıldır olan fakat yeni görülen bir tehdit ortaya çıktı.Google Güvenlik araştırmacısıdan Kaminsky, internet alan sistemi, bir diğer adiyla  DNS sistemini üzerlerinde bulunduğu ve 8 yıllık bir açığın kötü amaçlı yazılımların ayrim olmaksizin  kullanılabiliceğini söylendi.

Habere göre, DNS isimlerini kullanabilenlerin uzun yıllar boyunca cevap verebileceklerini söyledi. Bu da hacker’ların işine yarar olup kodları uzaktan kolaylikla çalıştırmalarına ve makineyi ellerine geçirmelerine firsat veriyor. Kaminsky, hatalı kodun Mayıs 2008’den beri görüldüğünü ve şu an için de dünyanın hemen her noktasında olduğunu da duyurdu.

Kaminsky’nin söylentisine göre Gnu C standart kütüphanesinde bulunan bir açıklıktan dolayı tarayıcıların kötü isimleri arayabilmesine ve kullanabilmesine neden olmaktadır. Bu taramanın ardından da DNS sunucusu isimler ile yanıt verebilme durumuna gelebilmektedir. Bu da hackerların kodları uzaktan çalıştırabilmelerine neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da makineyi ve sistemi ele almalarını sağlar duruma getirmektedir. Kaminsky’nin söylediği bir diğer bilgi de dünyanın her bölgesine ulaşım olmuş olsa da tüm bilgisayarlara ulaşımın oldukça uzun sürdüğüdür. Bilgisayar kullanıcıları bu kodların uzak mesafeden çalıştırılabilineceğine emin olunmasa da bu açığın ortaya çıkmasını sağlayan Google ve Redhack’de bu kodlarla bilgisayarların uzaktan ellere geçirilebilineceğini belirtmektedir. Kullanıcılar ise bu açığın kapatılmasını bekliyor ve kapatılana kadar da sorunun kötüye gitmemesi için bilgisayar konusunda hertürlü çabayı ve güvenlik önlemini de sağlamaktadır.