iTunes Radio Artık Paralı Olcak

0
293

Apple’ın gözünü bu günlerde yine para kazanma isteği bürümüş gözüküyor. Şimdiye kadar reklamların sağladığı gelirle sunduğu hizmet bundan sonra paralı olacak. Apple şimdiden bunun için yapısal düzenlemeye başladı bile.

Apple kullanıcıların müzik dinlemek için kullandığı iTunes Radio programı günümüze kadar reklam destekleri ve sponsorluklar ile kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veriyordu. Ancak Apple kullanıcılarına yaptığı açıklama ile artık iTunes Radio’nun ücretli olacağı yolladığı e-posta ile duyurdu. Ocak ayının sonuna kadar kullanıcılarına ücretsiz destek sunacak olan müzik oynatma hizmeti, iTunes Radio daha sonra erişim sağlamak isteyen Apple kullanıcıları için ücretli olacak. Firma iTunes’u kullanmak için Apple Music üyeliğine sahip olmak gerektiğini belirtti. Apple kullanıcıları şimdilik iTunes de ücretsiz olarak faydalanılabilecek tek seçeneğin Beats 1 olduğu kullanıcılarına aktardı.

Buzzfeed’e Yapılan Açıklamaya Göre

Buzzfeed’e konuyla ilgili olarak Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Apple Music üyeliği olan kullanıcıların, Apple’ın oluşturduğu platformda yüzlerce radyo istasyonu içinden istediklerine girip içlerinden binlerce müziği ileri geri veya şarkı atlatarak dinleyebilecekler. Apple ücretli olmasıdan sonra reklam gösterimini olmadan programa erişimin sağlanacağını açıkladı.

Apple geliştirdiği yazılım ile kullanıcılarının seçtiği müziklere göre dinlediği tarzı belirleyip oluşturulan yapay zeka ile benzer müzikleri bulmada kullanıcısına yardım edecek.

Apple Music ayrıca kullanıcılarına oluşturulan platformu denemek için 3 aylık bir deneme süresi vererek ücretsiz olarak programı kullanma imkanı sunuyor.