Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

0
172

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi geçirirken bunun farkında olamayan kişiler var. Peki, kalp krizinin belirtileri nelerdir?

Bazı kişilerde ani ve şiddetli bir şekilde gerçekleşen kalp krizi, bazı kişilerde yavaş ve ağır bir rahatsızlık yaratır. Bu durumda çoğu kişi kalp krizi geçirdiğiniz fark edemez. Göğüs sıkışması ve ağrısı dinlenme sırasında azalırken hareket halindeyken artar.

Bu ağrı yarım saatten uzun sürer. Alında soğuk terler birikir. Mide bulantısı, nefes darlığı ve sol elin parmağına kadar yayılan kolda sancı belirir. Bazı hastalarda pankreatit ve ülser ağrısı ile kalp krizi karıştırılabilir. Bu belirtiler bazı kişilerde hiç görülmez. Diyabet hastaları ile ileri yaştaki hastalarda da hiç belirti olmayabilir.

Uzmanlar belirtiler sırasında kişinin aspirin alabileceğini ve kalp krizi sırasında saniyelerin bile çok önemli olduğunu vurguluyor. Aspirin kanı sulandırır, damarları gevşeterek kan dolaşımını kolaylaştırır.

Kolesteroldeki dengesizlikler, sigara kullanımı, yaşlılık, obezite, hareketsiz bir yaşam, sağlıksız beslenme, tansiyon yüksekliği, ailede kalp hastalığı öyküsü kalp krizinin meydana gelmesinde en önemli risk faktörleridir.

Uzmanlar stresin de kalp krizini tetiklediğinin altını çiziyor. Stres, beslenme ve yaşamsal faaliyetleri kötü etkiliyor. Bir kez kalp krizi geçirdiyseniz, ikincisini yaşamamak adına şu önlemleri almanız önemli… Sigara ve tütün ürünleri bırakılmalıdır. Hareket edilmelidir. Sağlıklı beslenilmelidir. Kolesterol dengede tutulmalıdır. Kilo kontrol altında tutulmalıdır. İlaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır…

CEVAP VER