Keşfedilmemiş Dirk Hartog Adası

0
8

Dirk Hartog Adası, Avustralyalıların çoğunun hiç duymadığı uzak bir vahşi doğa parçasıdır ve sadece birkaçı orada olmuştur.

Dirk Hartog Adası

Kazara yapılmış bir keşif

Dört asır önce, Avustralya’nın uzaktaki batı sahillerindeki bu ada, yanlışlıkla bir dolambaçlı Hollandalı gezginci tarafından keşfedildi.

Dirk Hartog, 1616 yılında, şimdi bir Endonezya olan Doğu Endonezya’ya giderken, dönüş yaptı ve her yıl 3.000 deniz kaplumbağasının yuvasının bulunduğu bir plaja karşıt Turtle Bay denilen doğal limana indi. Bilinmeyen güney arazisi olan Terra Australis Incognita’ya gözlemi, dünya haritalarının yeniden çizilmesine neden oldu. Yüzbaşı James Cook, Avustralya’nın doğu tarafını İngiltere için idare ettikten 150 yıl sonra gerçekleşti.

Beklenmedik bir ada evi

Dirk Hartog Adasının engebeli toprak ve ziyaretçilerden uzak sahillerinde yaşayan Kieran ne de Tory Wardle ile yapılan röportaj’da ”burada yaşamak çok zor burada hiç bir şeye kolayca bulunmamaktadır, Elektrik güneş panelleri ile üretilir, su 7 km uzaklıktaki pompalar yardımıyla getirilir yemek ayda bir kez gelir sadece balık istediğinizde denizden tutmak mümkündür..” dedi.

Batı Avustralya’nın en büyük adasında çok az şey kolayca bulunur. Güneş panelleri güç üretir; bir rüzgar değırdesi 7 km uzaklıktaki bir delikten su pompalar ve ayda bir kez et malzemeleri gelir, ancak taze meyve ve sebzeler haftalık gelir ve balık sadece mutfaktan yakalanır.

Pembe göllerin tuhaf hikayesi

Limana demirleyen tek denizci Hartog değildi. Dost Hollandalı Willem de Vlamingh, her iki ziyaretin de tanıklığı olarak Hartog’un bıraktığı yazıtlı bir kalay levhanın yerini aldı. İngiliz kaşif William Dampier bugün Londra’nın Royal Society Resim Kütüphanesindedüzenlenen, Avustralya bitkilerinin botanik toplanması sırasında ziyaret etti . 1772’de Fransa’yı Fransa’ya ihbar eden Fransız Fransız Louis François Marie Aleno de Saint Aloüarn da düştü. 1818’de Fransız Fransız Louis de Freycinet, mürettebatı Vlamingh’in plakasını almak için durduklarında dünya çapında bir bilimsel sefer yaptı.

Ada’nın muhteşem pembe gölleri, renkleri ve Freycinet’in karısı Rose’a ait olan Rose Lakes adlı eserinde Rose Lakes olarak adlandırılıyordu. Gül, gemisinde saklanmıştı. Ayrılık fikrini dayanılmaz bulan 23 yaşındaki Cebelitarık limanına kadar güvenli bir şekilde küresel yolculuklarında kendilerini bir adam gibi kılıyormuş.

Muhteşem deniz yaşamı

Halihazırdaki odakların çoğu Dirk Hartog Adası’nın karasal flora ve faunası üzerindeyse de, deniz yaşamı olağanüstüdür. Yıllık göçlerinde okyanustan binlerce balina sıçrıyor; Tehlikeli deniz kaplumbağaları dart ve manta ışınları mavilere kanat açıyor. Dünyanın en büyük dugong topluluklarından biri, deniz mahsulleri kütlesi üzerinde otlatır.

Shark Bay bölgesinin adıyla tutarlı olarak, en az 28 tür köpekbalığı var, ancak yerli halk, insanlarla uğraşmak için fazla iyi beslenmediklerini söylüyor – su hattının altında 320 balık türü var.

Hint Okyanusu’na bakmak büyüleyici ve meditasyonel bir eğlencedir: dalgalar çöküyor, rüzgar esiyor ve kuş cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl sesler var ve bunun Dirk Hartog’un dördüncü yüzyıllar önce nasıl deneyimlediğini düşünmek cazip. İnsan müdahalesi bu araziyi kırmış olsa da, 1616’ya dönüş projesi yavaş yavaş hasarı onarıyor ve zamanla bu modern güvertesi Hollandalı’nın gördüğü vahşi doğaya dönebilir.

CEVAP VER