Kilo vermek isterken aslında neleri yanlış yapıyoruz?

0
242

Diyet ve Beslenme Uzm. Nil Şahin Gürhan, kişilerin 8 yanlış davranışından vazgeçtiklerinde daha kolay ve sağlıklı bir şekilde istedikleri kiloya ulaşacaklarını belirterek bu yanlış davranışları açıkladı.

Sürekli diyet halindeyim bütün gün neredeyse açım ama hala kilo veremedim “ diye yakınanlar aslında yanlış davranışlardan vazgeçtiklerinde kilo vermeleri imkansız değil ! Gürhan, bireylerin kilo alma sebebi olarak yanlış davranışı gösterip bundan vazgeçtikleri taktirde kilo verebileceklerini belirtti. “yemek yemeyi seven toplumlardan biriyiz ama yediklerimizle aynı oranda enerji harcaması yapmazsak kilolarımız ile hayatımızı zorlaştırırız. Derhal kilo vermem gerek telaşı daha fazla kilo almaya sebebiyet veren davranışlara neden oluyor” dedi.

“ Sizi tok tutmayan ve davranışlarınızı hayatlarınızdan çıkarın ve kilolarınıza veda edin” ifadesini kullanan Şahin, kilo almaya sebep olan yanlış davranışlarını açıkladı:

Bütün gün aç kalmayı denemek : Açlık hissi, normal bir süreç geçirdiğimizi ve sağlıklı olduğumuzu gösterir. Açlık hissetmezsek beslenme yetersizliğine bağlı sağlık sorunları yaşamak durumunda kalırız. Bu sebeple kendimizi aç bırakmamalıyız.

Her gün aynı öğünleri düzenli saatlerde yeme çabası: “öğle saati geçti artık yemek yememem gerekiyor”  bu ve benzeri kalıplara kapılıp uzun saatler boyunca aç kalmak zayıflama sürecinde yapılan yanlış hareketlerden birisidir.

Arada yapacağımız atıştırmalardan uzak durmak: Sürekli yememiz gerekenleri bulamama durumunda kalabiliriz. Ama uzun zaman kendimizi aç bırakmaktansa ara öğün zamanlarında ve yiyeceklerimizi bulamadığımızda ufak ve sağlıklı atıştırmalıklara açık olmamız gerekiyor. Bu sayede metabolizmamız yavaşlamaz.

Mütemadiyen aç dolaşmak: Eğer normalin üzerinde aşırı ve devamlı halde açlık hissine kapılıyorsanız beslenme alışkanlıklarınızda bir sorun vardır. İhtiyacımız olandan az yemek yemek aslında daha az enerji harcamamıza sebep olur.

Mümkün olduğunca az yemek yeme çabası: Kendimize uyguladığımız “ az yediğinde kilo verirsin” gibi uygulamalar, masadan aç kalkmamıza sebep olabilir. Öğünleri saatlerinde ve doğru doygunluğa erişememek bir sonraki öğün saatine dek aç kalmamıza neden olur. Bu durumda kan şekerimiz düşeceği için canımız tatlı çekebilir. Ve bu da gün sonunda ya da gecenin geç saatlerinde olması gerekenden çok daha fazlasını yememize sebep olabilir.

Sırf midemiz dolsun diye besin değeri çok az olan şeyleri yemek: Ana öğünümüzü sadece salatayla geçiştirmek, aç kalmamızı sağlar. Mideyi hacim olarak değil enerjisi yüksek doğru besinler ile doldurmamız gerekiyor.

İhtiyacımız olan su miktarından az içmek: beynin susuzluk ve açlık merkezi çok yakındır. Susuz kaldığımızda beyin bunu açlık ile karıştırıp acıkmanıza sebep olabilir. Bundan dolayı ihtiyacımız olan su miktarını tüketmemiz gerekiyor.

Aşırı miktarda kahve/çay tüketmek: Kafein içeren ve geçirdiğimiz günün enerjisini yukarı seviyelere taşıyan içecekler aynı zamanda antioksidanları da beraberinde getirir. Aşırı tüketimde mideyi ve bedeni yorduğu gibi ayarında tüketildiğinde metabolizmamızı hızlandırıp kilo vermemizi sağlar.