Kolesterolü düşüren gıdalar

0
212

Doktora gittiniz ve kolesterolünüzün yüksek olduğunu söyledi, size kolesterolünüzü düşürecek bir diyet yapmanız gerektiği, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyardı.. Peki kolesterolünüzü nasıl belli bir seviyede tutacaksınız? Kolesterolü düşüren gıdalar nelerdir? Haberimizin devamında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz…

Neredeyse her kolesterol sorunu yaşayan hastaya tavsiye edilen bir meyve olan Portakal, kötü kolesterole karşı en etkili gıdaların başında gelmektedir. Amerika’da ve Çin’de yapılan arıştırmalar sonucunda; günde 1 adet portakal yiyen yada suyunu içen insanların kolesterol sorunu yaşamadıkları kanıtlanmıştır. Folat açısından zengin olan C vitamini kaynağı Portakal’ın özellikle kış aylarının yaklaştığı şu günlerde kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kolesterol düşüren gıdalar listesinde 2. sırada ise; Yeşil çay gelmektedir. 2010 – 2011 yıllarında İngiliz bilim adamları tarafından üst üste 2 yıl kolesterole karşı en çok tavsiye edilen gıda olma ünvanını kazan yeşil çay, içinde barındırdığı kateşin maddesi sayesinde kolesterolün vücuttan atılımını sağlamaktadır.
Listemizdeki 3. gıda ise Zencefil… Bir çok derde deva olan Zencefil’in kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesinin yanında iyi bir kolesterol düşürücü olarak bilinmektedir. Zencefili bir bardak sıcak suyun içine atıp bir süre bekletiniz, sonrasında bu karışımın soğumasını bekleyiniz. Bu karışımı günde 2-3 defa içebilirsiniz.
Listemizdeki 4. gıda Pancar; bir çok damar hastalığına iyi geldiği bilinen Pancar’ın içindeki lifler sayesinde kolesterolü düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Not : Kolesterol sorunu ciddi bir sorundur, kesinlikle uzman doktorların önerisi doğrultusunda diyet yapmanız gerekmektedir. Bu haberde paylaşılan bilgiler teşhis yada tedavi niteliği taşımamaktadır. kolesterol ile ilgili sorunların için öncelikli olarak doktorunuza danışmanız önem arz etmektedir.

CEVAP VER