Koşmak Beyni Güçlendiriyor

0
201

Araştırmalara göre genç koşucuların beyni hareketsiz kalan kişilerden daha güçlü. ABD’de Arizona Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, bu kişilerin beyin bağlantılarının daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

Koşucuların beyinlerinin fonksiyonel bağlantısı daha güçlü. Özellikle gençlerin ve genç yetişkinlerin… Uzun mesafe koşucularının MRI sonuçları karşılaştırıldı. En az 1 sene boyunca düzenli fiziksel aktivite yapan ve yapmayan 18-25 yaş arasındaki bireylerin beyin taramaları incelendi. Elde edilen bulgulara göre, koşu yapanların ve profesyonel koşucuların daha avantajlı olduğu tespit edildi.

Araştırmanın yürütücülerinden olan David Raichlen, fiziksel aktivitede bulunmanın önemini vurguladı. Taichlen, fiziksel aktiviteyi kapsayan sporun, özellikle koşu yapmanın beyin üzerinde olumlu etki gösterdiğini ifade etti.

Daha evvelki araştırmalar da, beynin motor becerilerini harekete geçiren ve beynin egzersiz yapmasını sağlayan enstrüman çalma, golf oynama gibi el ve göz koordinasyonu gerektiren aktivitelerin beyin yapısını ve fonksiyonlarını değiştirebileceğini ortaya koymuştu. ABD Arizona Üniversitesi’nin son çalışması ‘Frontiers in Human Neuroscience’ adlı dergide yayımlandı.

Sporun Faydaları Bir Kez Daha Kanıtlandı

Beyinsel işlevleri güçlendirmek için genç yaşta spora başlanmalı. Özellikle hareketsiz kalmamaya, herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeye gerek var. Genç ve genç yetişkin koşucular bu açıdan çok daha avantajlı…

CEVAP VER