Kritik İran-Türkiye Görüşmesi Yapıldı

0
282

Kritik İran-Türkiye Görüşmesi Yapıldı

Geçtiğimiz gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşuğlu ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında önemli bir görüşme geçti. Irak ve Suriye’de istikrarın sağlanması için İran’da Türkiye’ye işbirliği çağrısı geldi…

Haberin devamını ve dünyada yaşanan tüm gelişmeleri Habercisiz.com sitesinden öğrenebilirsiniz…

İran devlet haber ajansı IRNA’ya göre Türkiye ile İran arasında şu görüşme geçti. Geçtiğimiz gün İran’ın başkenti Tahran’ı ziyarete giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında kritik bir konu konuşuldu.

Haber ajansının yaptığı açıklamaya göre iki devlet adamı arasında şunlar konuşuldu: ‘Bugün bölgemizde kritik bir durum yaşanmakta. Ankara ve Tahran işbirliği ile bu sorunlar çözüme kavuşturulabilir. İki ülkenin istişaresi fark yaratabilir.’

Mevlüt Çavuşoğlu Hasan Ruhani Görüşmesi
Mevlüt Çavuşoğlu Hasan Ruhani Görüşmesi

Dünya gündemini oldukça sarsan Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerde dış ülkelerin müdahalesine gerek kalmadan Türkiye-İran işbirliği yapılarak çözüme gidilmek isteniyor. Ruhani’ye göre büyük bölgesel güçler birlikte hareket edebilirse komşu ülkelerdeki sorunlar çözüme kavuşturulabilir.

Çavuşoğlu’nun Tahran görüşmelerinde, yalnızca Irak ve Suriye sorunları değil, Türkiye ve İran arasındaki görüş ayrılıklarının da hafifletilmesi masaya yatırıldı. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ve Suriye’deki toprak bütünlüğünün korunmasını istediğimizi, ulusal birliğin korunmasının hem İran ve Türkiye hem de bölgesel barışın korunması adına önemli olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu’nun Tahran’a yaptığı günübirlik ziyarette görüşmelere İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik ediyor.

CEVAP VER