Mark Zuckerberg: ‘Facebook, Sanal Gerçeklikte Geleceğimizdir’

0
311

 Facebook’un başarılı kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, sanal gerçeklik deneyimini yaşatmak adına yeni bir ekip kurdu. Bu içerikleri kullanıcılarla paylaşmak için şu an çalışmalar sürüyor. Değişmez bir gerçek varsa o da Facebook’un sanal gerçeklik dünyasına adım atacağı ve yine çok başarılı olacağıdır. Zuckerberg’e göre sanal gerçeklikte Facebook gelecek vaat ediyor. Geçtiğimiz Pazar günü Mobil Dünya Kongresi’nde konuşan Zuckerberg, Samsung Galaxy S7 lansman etkinliğinde sanal gerçeklikle ilgili sürpriz gelişmelerinden bahsetti. Facebook’un yeni ‘sosyal VR ekibi’ ve çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı.

 Sosyal ağın, sanal gerçeklik kavramını geliştirmeye kendini adadığını insanların bu ağlarla virtual reality ortamlarına bağlanmasını kolaylaştıracaklarını açıkladı. ‘İnsanlar bugün VR – Sanal Gerçeklik teknolojisine nasıl bağlanacak, nasıl paylaşımlarda bulunacak, uzun vadede bilgisayar platformları nasıl geliştirilecek gibi soruları açıklığa kavuşturacağız’, diye ekledi.

 Facebook hesabından yeni açıklamalarda bulunan Mark Zuckerberg, VR sosyal etkileşimlerin geleceği için Oculus ve Samsung Gear VR ekibi ile birlikte çalıştıklarını bildirdi. Zuckerberg, Dünya Mobil Kongresi’nde gazetecilerin gözü önünde bir gösteri de yaptı. Giyilebilir teknoloji ve VR kulaklıklar ile Barcelona etkinliğine Samsung cihaz ile giriş yaptı. Mark, salonda yürüyerek canlı canlı uygulamayı tanıttı.

 Samsung ile Facebook yeni bir işbirliği içinde. Facebook, 2014 yılında Oculus ve Samsung’dan VR dişli kulaklıkları satın almak için 2 milyar dolar ödemişti. 10 yıl gerisine bakıldığında metin ve resim paylaşabiliyorken, önümüzdeki günlerde sanal gerçeklik kavramı ile tüm dünya tanışacak. Bu teknoloji sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun bir kamp ateşi etrafında arkadaşlarınızla sohbet ederken ya da bir tiyatro oyunu izlerken Facebook sanal gerçeklik etkinliğini kullanabileceğiz.

 Facebook’un 360 derecelik video akış teknolojisi de Samsung Gear VR ile haftalar içinde geleceği müjdelendi. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge telefon siparişleri alınmaya başlandı bile. Facebook, Gear VR teknolojisini 99 Dolara satacak.

 SANAL GERÇEKLİK NEDİR?

 Virtual Reality yani sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından taklit edilen ortamlardır. Görme, duyma, hareket etme özelliklerinden yola çıkılır. Giyilebilir teknoloji olan VR kulaklık, mikrofon, başlık gibi araçlar ile bilgisayar sistemleri ile insanlar arasında sanal bir iletişim kurulur. Eğitim, gözlem, eğlence ve sağlık alanlarında hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

 SAMSUNG GALAXY S7 GELİYOR…

 Yeni 360 derecelik kamerası ve VR – Facebook teknolojisi ile piyasaya çıkacak olan Gear cep telefonlarının sonuncusu da Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge olacak. Ürüne damgasını vuran isim Mark Zuckerberg oldu. Barcelona’da tanıtılan yeni cihazın lansmanında sahneye çıkan ve ürünle işbirliklerini anlatan Mark Zuckerberg gösteri yaparak sanal gerçeklik teknolojisini tanıttı. Artırılmış gerçeklik gözlüğü Gear VR ile gelecek nesil için önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.