Masal Değil Gerçek “Gökkuşağı Nehri”

0
385

Kolombiya’nın Meta bölgesinde yer alan bir nehir özellikle eylül ayında 2-3 hafta boyunca eşsiz bir görüntüye bürünüyor. Gökkuşağı Nehrini gören büyüleniyor ve bir kez daha hayatın mucizelerle dolu olduğuna ikna oluyor.

“Gökkuşağı Nehri” olarak adlandırılan bu nefes kesici nehir içerisindeki karayosunları, algler, mercanlar ve su bitkileri 100 kilometrelik bir alan boyunca uzanan nehrin kayalarına tutunarak rengarenk bir görüntü oluşturuyorlar. Bu görüntüye nehrin masmavi suları ve su kıyısında açan çiçeklerde eşlik edince ortaya tam bir gökkuşağı görüntüsü çıkıyor.  Nehrin diğer bir özelliği ise içerisindeki kayaların 1.2 milyar yaşında olmasıdır. Nehrin genişliği ise 20 metredir.

Bizler gökkuşağını yağmur sonrası gökyüzünde görmeye alışkınız ama ezber bozan bu nehir sayesinde hiç ummadığımız bu görüntü karşısında büyüleniyoruz. Nehrin orjinal ismi Cano Cristales, Kolombiya’da nehir “5 rengin nehri” olarak da biliniyor. Aslında nehir yılın büyük bir bölümünde sıradan bir görünüme sahip. Ancak özellikle kurak dönemlerde rengarenk açan algler beklenen görüntüyü oluşturur ve Kolombiyalılar ve yabancı turistler bu doğa olayına tanık olmak için soluğu “Gökkuşağı Nehrinde” alırlar. Nehirden dünyanın en güzel nehri olarak bahsedilir.