Microsoft 2 Yıllık İşletim Sisteminden Bugün Desteğini Çekti

0
415

8Henüz iki yıllık bir işletim sistemi olmasına rağmen, Microsoft’un mobil pazarda ki en büyük atağı olarak kabul edilen Windows 8 için firmanın yazılım desteği bugün sona eriyor. Peki bu durumda sayısı milyonları aşan Windows 8 kullanıcıları ne yapacak?

Microsoft bu kez 10 yıl bekleyemedi

Bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarımıza girişinin ardından tam 24 ay geçen Windows 8 işletim sistemi artık Microsoft’un gözünden tamamen düştü. 14 ocak 2016 tarihi itibari ile destek süresi sona eren işletim sistemi kullanıcıları firmanın verdiği 10 yıllık destekten faydalanmak istiyorlarsa acilen windows 8.1 veya Windows 10 sürümlerine ücretsiz olarak geçmek zorunda.

Son Güncelleme Bugün

Microsoft, Windows 8 için son güvenlik güncellemesini bugün yayınlıyor ve kullanıcılar bu güncellemeden sonra yeni bir güncelleme almayacak. Bir başka değişle 8 kullanıcıları bir üst sürüme geçmedikleri sürece firmadan alacakları son destek te bu olacak.

Kullanıcıların önünde şimdilik 3 seçenek mevcut;

1- Destek almadan Windows 8 işletim sistemini Kullanmaya devam edebilirler.

2- 8’in bir üst sürümü olan Windows 8.1 sürümüne ücretsiz olarak geçiş yapabilirler.

3- Kullanıcı sayısı 200 milyonu aşmış olan son ve en güncel işletim sistemi olan Windows 10’u tercih edebilirler.

Windows 8 pazar payının yüzde 3’üne sahip

Bir istatistik kurumundan alınan güvenilir bilgilere göre win 8 pazarın sadece %3’lük kısmında söz sahibi. Bu rakam her ne kadar küçük gibi görünsede aslında çok fazla kişiyi kapsıyor.  Firmadan yapılan resmi açıklamalardan elde edilen bilgiler ışığında ise an itibari ile 8.1’e geçecek kullanıcılar 2023 yılına kadar, 10’a geçecek kullanıcılar ise  2025 yılına kadar güvenlik güncellemeleri, ek paketler ve patchler almaya devam edecek.