Mobil dolandırıcılığın faturası günlük 200 bin dolar

0
251
360 Security yayınladığı son raporunda, 2015 yılında içerisinde Türkiye’de dahil olmak üzere 15 ülke üzerinde yaptığı ‘Mobil Güvenlik Araştırması’ sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

 

Hayatımızın en büyük parçalarından biri şüphesiz ki cep telefonları. Peki, kullandığımız bu mobil cihazlar ne kadar güvenli.. Bu konu üzerine bir araştırma yapan 360 Security’un elle ettiği veriler gerçekten de olayın ne kadar kötü bir noktada olduğunu gösteriyor. 2015 yılında Türkiye’nin de içinde bulunduğu 15 ülkede ‘Mobil Güvenlik Araştırması’ yapan 360 Security, elle ettiği verileri bir rapor halinde kamuoyu ile paylaştı. 2015 yılında mobil cihaz kullanıcılarını en çok fidye, internet kotasını tüketen ve kullanıcıların kişisel bilgileri çalan yazılımlar tarafından tehdit edildiği belirtildi.

 

2015 yılına ait ‘Mobil Güvenlik Araştırması’nın ilk sonuçlarını açıklayan 360 Security, gerçekleştirdiği kapsamlı araştırma sonrasında virüs saldırılara en çok maruz kalan 10 ülkeyi de belirledi. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu listede Malezye en üst sırada yer alırken; onu Hindistan, Endonezya, Rusya, Tayland, Türkiye, İspanya, Büyük Britanya, İtalya ve Almanya takip etti. 2015 yılı içerisinde Dünya’da 520 milyon saldırı tespit edilirken, Türkiye’de 10 milyonun üzerinde bir saldırı yapıldığı ortaya çıktı.

 

“MOBİL DOLANDIRICILIK FATURASI GÜNLÜK 200 BİN DOLAR”

 

 Türkiye’de de en büyük tehditlerden biri olan mobil dolandırıcılığın Dünya’ya faturası ise çok ağır.. Akıllı telefonlarda büyük bir tehdit oluşturan fidye virüslerinin 2014 yılına göre yüzde 610 artış yaptığını dile getiren 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan, “Kullanıcılara cazip gelen, geliştiricisi bilinmeyen veya Google Play dışından temin edilen uygulama ya da oyunlar, saniyeler içerisinde telefonu ele geçiriyor. Kullanıcı telefonu yeniden başlattığında ise telefon kullanılamaz hale geliyor. 2015 yılında fidye virüslerinin dünya ekonomise oluşturduğu günlük zarar 200 bin dolar oldu” ifadelerini kullandı.