Muğla’da Yapılan Ertuğrul Kazı Çalışmaları Geçmişi Ortaya Çıkarıyor

0
320

 Ölü askerlerin üniformalarının da aralarında bulunduğu Ertuğrul fırkateyni kazı çalışmaları Muğla’nın Bodrum ilçesinde sürüyor. Bu yılki çalışmalar arasında tarihten izler taşıyan birçok eser kazı çalışmaları sırasında bulundu. Japonya’nın Kushimoto kenti yakınlarında 550 Türk denizcisinin ölümüyle sonuçlanan Ertuğrul fırkateyni ile ilgili sualtı batık ve kazı çalışmalarında geçmişe ışık tutacak birçok eser ortaya çıkarıldı.

 Aralarında deniz mayınları ve askeri üniformalar bulundu. Kıyıdan 200 metre uzaklıkta 30-45 metre derinlikte bulunan eserleri 8 dalgıçtan oluşan bir ekip ortaya çıkardı. Son 10 gün içinde toplam 450’ye yakın eser su altından çıkarıldı. Madenler, porselen tabaklar, subaylar tarafından kullanılan ahşap ve demir parçaları, bilek pimleri, makaralar, araçlarda kullanılan kapı kolları ve musluklar gün yüzüne çıktı. Bazı eserler tamamen korunmasız ve bitmiş olarak bulundu.

Yetkililere göre Ertuğrul fırkateyn batığından çıkarılan bu eserler bir Türk müzesinde sergilenecek. Kazı çalışmaları için Türk, Japon ve ABD’li bilim adamları bir araya getirildi. Bodrum kıyılarının açıklarında yürütülen çalışmadan çıkan manevi değer taşıyan ve tarihimize ışık tutan bu eserler dikkatle muhafaza ediliyor. Kazı başkanı Tufan Turanlı, 2007 yılından beri yaklaşık 9000 adet parça bulduklarını ifade etti.

Mobil Ertuğrul Laboratuarı Tüm Ülkeyi Gezecek

Bodrum Kültür ve Sanat Vakfı (BOSAV) ve Sualtı Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen kazı arama çalışmaları, mobil bir laboratuar ile gezici olarak ülkenin çeşitli yerlerini dolaşacak. Türkiye ve Japonya’da 11 farklı yerde sergileniyor bu eserler.

Ayrıca 800’den fazla haber makaleleri, televizyon programları ile tüm dünya gündemini de meşgul etmekte. Bu yılki kazılarda çok hızlı ilerlendi. Asıl amacın Ertuğrul’un ana kasasına ulaşmak olduğu bildirildi. Ertuğrul şehitlerinin anısını korumak için bir mobil gezici çalışma ekibi kurulacak. Türk-Japon dostluğunu ifade eden bu değerli eserler Türkiye’nin dört bir yanında görülebilecek.

Turanlı, “Ertuğrul’un İzinde” başlıklı yeni bir TV programının da bu sene başlayacağını bildirdi. Mayıs ayında başlayacak olan programın ilk onur konuğu Ertuğrul’un kaptanı Ali Bey’in torunu ve Can Yücel’in kız kardeşi Gülümser Yücel olacak. Programda, tüfek ve güllelerin bulunduğu Kushimoto şehitliği de ziyaret edilecek.