NASA Bu Sefer Başarısız Oldu

0
307

NASA‘nın projesi uzaya gönderdiği roketleri tekrar dünyaya çağırma girişimi bu kez başarıyla sonuçlanmadı. Daha  önce uzaya gönderdiği Falcon 9 uzay aracını tekrar dünyaya indirerek büyük başarı sağlamıştı ancak bu sefer istediği gibi olmadı ve SpaceX roketi denize indirilmesi başarısızlıkla sonuçlandı.

Daha öncede Falcon roketinin yeryüzüne inmesiyle büyük bir başarı sağlayan NASA da bu sefer işler yolunda gitmedi. NASA’nın okyanus gözetleme uydusu olan Jason-3’ü okyanusta özel olarak hazırlanan bir platforma indirmeye çalışan SpaceX’in çabası onu kurtarmaya yetmedi.

İlk başlarda işler yolunda gidiyordu. Uzaydan uyduyu yörüngeye bırakmayı başaran roket, Pasifik Okyanusu’nda hazırlanan özel üsse iniş yapmaya başladı.

Roket inişten hemen sonra infilak etti

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan NASA’nın Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde uzaya yollanan roket Pasifik Okyanusu’na inişi sırasında yaşadığı teknik aksaklık nedeniyle bulunduğu yerde devrilerek infilak etti.

Roketin üretildiği şirketin sahibi Elon Musk’un yaptığı açıklamaya göre ilk başlarda işlerin yolunda gidip roketin iniş yaptığını ancak daha sonra yerle temasını sağlayan bacaklarından birinin kilitlenmemesi sonucu üzücü olayın yaşandığını açıkladı.

Şirketin daha önce yaptığı denemelerin hepsi başarıyla sonuçlanmıştı. Elon Musk’un da açıklama sırasında dediği gibi şirketlerinin geçen aylarda başka bir uydusunu uzaya göndermeye çalışan roketini Florida’da kurulan bir platforma başarıyla indirip büyük bir başarıya imza atmıştı.

Şirket bu olayların kendilerini daha fazla geliştirmek için bir imkân sağladığını söylemlerine ekledi.