NASA’nın Süprizleri Hiç Bitmiyor

0
259

 NASA bizi sürekli şaşırtıyor. Şimdi de yelkenli şeklinde bir uzay aracı yapmış Venüs’e gönderiyor. Uzay aracının ismi Zephyr (Zefir) ve 2023 yılında Venüs’e doğru hareket edecek.

  Venüs gezegenine şiddetli rüzgarlar hakim. Bu nedenle Zephyr, gezegendeki şiddetli rüzgarları toplayan 10 metrelik yelkene sahip. Rüzgarları toplayıp enerji üretecek şekilde tasarlanmış. Uzay aracı yelkeni açıp dik konuma getirmek için hareketli iki parçaya sahip. Bu projenin maliyeti 400 milyon dolar. Zephyr’nin görevi ise Venüs’ten toprak örnekleri toplayıp, analiz ederek verileri Dünyaya göndermektir.

   Venüs’ün sıcaklığı Dünya’nın 92 katı, yüzeyinde 500 dereceye varıyor. Zephry ısıya dayanıklı şekilde üretildi. Daha önce Sovyetler Birliği’nin gönderdiği uzay araçları çok az sayıda fotoğraf çektikten sonra devre dışı kalmıştı. NASA, Zephyr projesiyle Venüs’te uzun süreli keşif yapabilecek ilk uzay aracını geliştirmeyi planlıyor.

  Venüs’ün yüzeyinden ilk fotoğrafı almayı başaran uzay aracı, Sovyetler’in geliştirip 1975 yılında Venüs’e gönderdiği Venera-9 adlı uzay aracıydı. Devre dışı kalmadan önce Venüs’teki kayalık bir bölgenin panoramik görüntüsünü çekmeyi başarmıştı.

  Venüs, Güneş sisteminde, Güneşe uzaklık bakımından ikinci sırada sıcaklık bakımından ise birinci sırada yer alan gezegendir. Bu denli sıcak olmasının nedeni atmosferinin gelen güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermemesidir. Dünya’dan teleskopla bakıldığında, Ay gibi evreler gösterir. Yılın belirli dönemlerinde, güneş doğmadan hemen önce, ya da battıktan sonra çıplak gözle rahatlıkla görülebilir.