Okullarda Erken Saat Çözümü

0
142

Küçükten büyüğe okullular bu çileyi çekiyor. Sabahları havanın karanlık olduğu çok erken saatlerde okula gidiyor öğrenciler.

Yaz saati bu yıl sabitlendi biliyorsunuz ki. Her evde bunun sonuçları yaşanıyor. Saatler artık geri alınmayacak.

Bu projenin fikir babası İTÜ’lü akademisyenler idi. Gelen şikayetler karşısında, İTÜ’lü akademisyenler bir çözüm yolu önerdiler…

Sorun Okulların Erken Başlaması

Akademisyenlerin çözüm yolu ise şu. Batı bölgelerinde Aralık ile Ocak aylarında okullar yarım saat geç başlatılabilir.

Ailelerden, öğrencilerden en başta da çocuklardan gelen yoğun şikayetlere İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri çare bulmaya çalışıyor. Enerji Bakanlığı’nın yaz saati uygulamasını sabitleyen akademisyenler, gün ışığından daha çok yararlanma ve enerji tüketim verilerine bağlı projenin gerçekleşmesini istemişlerdi. Ancak durum, öğrencileri epey zorluyor, tabii aileleri de…

Projenin yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, sömestr tatiline kadar batı bölgelerindeki okulların yarım saat geç başlatılabileceğini önerdi. Aslında, bu uygulama elektrik ve enerji tüketimi ile güneşten daha uzun süre yararlanma konularında olumlu yansıdı. Çalışmada 1 milyar veri incelenmişti. Elektrik tüketimi, meteorolojik, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik katkıları da var. Kış saati uygulaması ülkemizde ciddi bir enerji kaybına sebepti.

21 Aralık’tan Sonra Günler Uzayacak

Okullulara 21 Aralık’tan sonra günlerin uzamaya başlayacağını da hatırlattı Prof. Şahin. Türkiye’de okulların çok erken saatte başladığını da vurguladı. Dünyada okullar 10’da başlıyor, dedi.

CEVAP VER