Online Alışverişte Coğrafi Sınırlar Kalkıyor

0
248

Online Alışverişte Coğrafi Sınırlar Kalkıyor

Dijital ortamda faaliyet gösteren firmalar online alışverişin kapılarını açtı… Avrupa Birliği, internet alışveriş siteleri ile ilgili yeni bir karar aldı. Buna göre online alışverişte coğrafi sınırlar kalkacak.

Teknoloji ve bilim dünyasındaki tüm gelişmeleri Habercisiz.com adresinden takip edebilirsiniz…

Online alışveriş dünyada milyonlarca kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. Ancak online alışveriş yaparken coğrafi sınırlar sebebiyle uzak mesafeden alışveriş yapılamıyordu. AB Konseyi, konuya el attı ve yeni düzenleme teklifi üzerinde uzlaşı sağladı.

E-ticaret firmaları online alışverişte coğrafi bölge sınırlamalarını kullanıyordu. Yani online alışveriş yapacak kullanıcının internet bağlantısı ile kendi bölge ve ülkesini seçmesi gerekiyordu. Arama sonuçlarında çıkan ürünler bölgeye ve ülkeye göre aynı cins ve marka olsa bile farklı fiyatlarda sunuluyordu.

Online Alışveriş
Online Alışveriş

İnternet alışverişlerinde yaşanan bu büyük fiyat farklı milyonlarca online kullanıcıyı zora sokuyordu. Ürün ve hizmet alımında yabancı ülkelerden giriş yaban kullanıcılar uçuk fiyatlardan bu ürünleri listeleyebiliyor ve satın almakta zorluk çekiyordu…

Aradığı bir ürünün başka bir ülkede online olarak satılması, kullanıcı (alıcı) açısından zor bir durum. Daha fazla ürün ve fiyat arasından seçim yapma imkanı engelleniyor çünkü… Yakın zamanda bu soruna net bir çözüm kazandırılması bekleniyor. Yakın zamanda teklife ilişkin AB Konseyi, AB Parlamentosu ve AB Komisyonu arasında görüşmeler başlayacak.

Tüm tarafların onay vermesi durumunda teklif, yürürlüğe girecek. X bir ürünü başka bir ülkeden satın almak kolaylaşacak…

CEVAP VER