Şekeri Kesmenin Yolu ‘Oz’dan Geçiyor

0
241

Yrd. Doç. Dr. Muhammet Gübre, şekerden kurtulmak isteyen hastalarına ilk önce ”OZ” un ne anlama geldiğini öğrenmelerini önerdiğini kaydetti.

Besin değerleri tablosuna hakimseniz bu konuda işiniz çok kolay. Yiyeceklerin paketlerinde içindekiler listesi vardır. Burada sonu ‘oz’ ile biten glukoz, fruktoz, maltoz, laktoz, sakaroz gibi isimleri ne kadar görürseniz, o yiyecek ya da içecek o kadar çok şeker içeriyor demektir.Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmak ve sağlıklı beslenme düzenine sahip olmak istiyorsanız bu kurallara dikkat edin…

Sağlıklı olmak ve zayıflamak için ‘Oz’lara dikkat!

Yiyeceğinizde şekeri kesmenin en akıllıca yolu yemek alırken besin değerleri tablosunu ve içindekiler kısmını incelemektir. Vücut her 20 dakikada bir şekere ihtiyaç duyar. Özellikle kadınlarda tatlı isteği çok fazla olabilir.

Aç kalmamak, belli aralıklarla yemek yemek, evde şeker ve şekerli ürünler bulundurmamak gerekiyor. Şekeri bir anda bırakmayın, yavaş yavaş azaltarak kesin. Bu dönemde barsak hareketleri zorlanacağından probiyotik içeren kefir ve yoğurt tüketin.

Şekeri bıraktığınız an acıkmaya başlarsınız. Bu dönemde yeşil kahve gibi krom içeren yiyecekler imdadınıza yetişecektir. Uzun süre tok tutan yiyecekleri de tercih ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. ‘OZ’ ile biten besin etiketlerine de dikkat…

CEVAP VER