Sıkça Yaptığımız 5 Protein Hatası

0
237

Vücuda direnç ve güç veren hayati besin kaynaklarından protein, sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ancak birçok kadın protein konusunda hatalar yapmaktadır. Peki, sıkça yaptığımız 5 protein hatası nedir?

Spordan sonra protein alırken yanına karbonhidrat eklememek.

Özellikle yüksek yoğunluklu, tempolu bir egzersiz sonrasında acıkırız ve beslenmemiz gerekir. Kas liflerini yeniden oluşturmak vücuda güç ve zindelik katmak için spor sonrası proteinli gıdalar almamız gerekir. Kasların tamiri için amino asitler içeren proteinin yanında bunları kaslara taşıyan karbonhidratları da tabağınıza eklemeniz gerekiyor.

Proteini her ana ve ara öğüne dahil etmemek.

Geceleri yemeklere yüklendiğimizde ağırlıklı olarak protein alabiliriz. Kahvaltıda, öğle ve akşam yemeğinde, salatalarda ve aralarda protein içeren gıdaları bir parça da olsa tüketmeliyiz. Yulaf, et ürünleri protein içerir. Enerji düzeyinin artması kasların güçlenmesi için protein önemlidir. Gün boyunca kan şekerini sabit tutar ve acıkmaları önler. Güne proteinli gıdaları kahvaltınıza dahil ederek başlayıp gün içinde 20-30 gram protein tüketin.

Proteinli Gıdalar
Proteinli Gıdalar

Her öğünde yeteri miktarda protein alındığını düşünmek.

Bitki bazlı proteinlerin yanında hayvansal kaynaklardan da faydalanmak gerekir. Gün içinde siz yeteri miktarda protein aldığınıza inanırsınız ancak yetersizdir. Çeşitli kaynaklardan proteini almak en doğrusudur.

Gün içinde hep aynı kaynaktan protein almak.

Sadece yumurta, sadece et ya da sadece bitkisel ürünlerden protein alınmamalı, her çeşit protein kaynağı tüketilmelidir.

Protein barları ve yan ürünlerine güvenmek.

Şeker yüklü sağlıksız protein barları ve piyasadaki protein tozu, hapı, tableti kullanılmamalıdır. Protein doğal yollardan yiyeceklerden alınmalıdır.

CEVAP VER