Son Dakika… Sigara ve Alkole Zam Geldi!

0
461

Son Dakika… Sigara ve Alkole Zam Geldi!

Alkollü içki ve tütün mamullerine flaş bir kararla yeni zam yapıldı. İçki ve sigara fiyatları bu zamdan nasıl etkilendi? Geçtiğimiz 6 aylık dönem için iki ayrı zam yapılan bu ürünlerin şimdiki fiyatı ne olacak?
Haberin devamına, yurtta ve dünyada yaşanan tüm ekonomik gelişmelere Habercisiz.com adresinden ulaşabilirsiniz…

 

Son Dakika… Bu Sabah Zam Haberi Açıklandı…

Bu sabah saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre içki ve sigara fiyatlarına zam yapıldı. ÖTV ve maktu vergi %10 ila %27.5 oranında artırıldı.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), alkollü içkilerde %10 oranında, sigarada 7 kuruş oranında artırıldı. Bakanlar Kurulu’nun kararı sabah erken saatlerde açıklandı. Bakanlar Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı onaylı resmi kararına göre tütün ürünleri, sigara ve alkollü içeceklerden alınan maktu vergi ile ÖTV artışı %10-%27.5 arasında olacak.

Zam oranlarını satışı yapan firmalar belirleyecek ancak son zamla birlikte tüketiciye yansıyacak olan artış %3 ila %6 arasında olacak…

Bu rakam bazı ürünlerde %10’a kadar tırmanabilecek. Yeni zamla birlikte fiyatları en çok etkilenecek olan üç ürün ise bira, rakı ve sigara olacak.

Biranın vergi oranı %63’de kaldı ancak asgari maktu vergi oranı artırıldı. Bu da %10’luk bir zam anlamına geliyor. Sigarada her bir dal için 7 kuruşluk zam gerçekleşirken paket başına fiyatlar ortalama 1 TL artırıldı. Zamdan en çok etkilenen ürün %27.5’luk oranla sigara oldu…

CEVAP VER