SONY ABD’de Neden Başarısız?

0
282

 Japon devi Sony, birtakım sebeplerle ABD’de başarılı olamıyor. Xperia Z5 modeliyle çok yakında kullanıcılarıyla buluşacak.Sony, Android cihaz ve akıllı cep telefonu ürünleri ile ABD’de adeta görünmez. XPeria modelleri ile sürekli piyasaya yeni ürünler çıkaran dev markanın yeni hedefi Amerika’da da aranan isim olmak.

 İlk etapta Sony telefonlara izlenim ve beklenti çok iyiyken, konu satış ve talep olunca birçok ürünü ABD’den geri geliyor. Sony markası, televizyonları, PlayStation video oyun konsolları, cep telefonları ve elektronik cihazları ile meşhur bir Japon markası. Sony kötü gidişini durdurmak istiyor. Yeni akıllı telefon ailesi ile ABD’de geri dönmek adına söz verdi.

 Yeni hedefleri XPeria X telefonları ile ABD’de büyük satışlara ulaşmak. Sony Mobile Kuzey Amerika pazarlama başkanı Don Mesa, Pazartesi günü verdiği röportajda, ‘Bu yıl yeni bir başlangıcı temsil ediyor’, dedi.

 Apple’ın IPhone, Samsung’un Galaxy S alternatifi olarak Sony, mobil iş dünyasına hızlı ve sağlam bir giriş yapmayı planlıyor. Bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nde birçok marka kendi ürünlerinin tanıtımını yapmıştı. Nokia CEO’su, Hewlett-Packard, Windows 10 tanıtımları yapılmıştı. Sony’nin en büyük iki rakibi Apple ve Samsung da son modelleri ile konuşulmuştu. Sony’nin mücadelesinde olumsuzluk yaratan en büyük nedenlerden biri de kablosuz teknolojisini tam olarak düzene oturtmamış olmasıdır. T-Mobile alanında orta düzeyde başarı elde etse de Verizon konusunda büyük mücadele veriyorlar.

 Sony Xperia Z4v çok bilinen bir ürün olsa da, yeni telefonları Xperia Z5’in piyasaya çıkması gecikti. Sony, Şubat ayında ABD’de sessizce Xperia Z5’i Amazon üzerinden yayınlamıştı. Birkaç ay sonra tam anlamıyla satışa çıkacak. Geleneksel rotasından çıkan son model telefonu, bluetooth kulaklık ve aksesuarları ile teknolojik bir devrim başlatacak. Rakipleri gibi mobil iş dünyasında başarı yakalayacak.

 Ancak doğrudan tüketiciye ulaşma stratejisi de riskli. Rakipleri bu yolu izliyor. Huawei, ZTE ve Alcatel gibi Çinli şirketler, kendi online mağazalarını kurmuş vaziyette. Kaliteli bileşenleri ucuz fiyatlarla birleştiriyorlar. Sony Mobile ABD Başkanı Kunihiko Shiomi, ‘Açıkça teknik avantajımızı göstermek zorundayız. Bu kolay değil fakat denemek zorundayız’, diyor. Yeni akıllı telefon ve cihazlar, pazarlama harcamalarından dolayı rekabete fazla dayanamayabilir.