Sürücüsüz Araçların Geleceği

0
358

 Genç nesil artık direksiyonun arkasına mahkum olmak istemiyor, telefon, müzik çalar, tablet gibi iletişim eğlence araçlarını otomobillerinde rahatça kullanmak istiyor. Yıllardır projesinden söz edilen sürücüsüz araçların son durumu ve geleceği hakkında son haberlere bir bakalım.

 Amerika’da Michigan Üniversitesi araştırmasına göre 20-24 yaş arasındaki gençlerde ehliyet alma oranı gittikçe düşmekte. Sürücülü araçlar için gösterilen talep ve ehliyet başvurularında düşüş gözlemleniyor. Geleceğin ulaşım araçlarını temsil eden bu son teknoloji sürücü kontrolsüz otomobiller, insanlığın gelecekteki yeniliklere hazır olduğunu gösteriyor.

Sürücüsüz Araçlar Ne Zaman Yolllarda?

Sonuçta artık insanlar park halindeki araçlarının durumuyla, park sorunuyla, arabanın yağı, sigortası ve tüm değişiklikleri ile ilgilenmek istemiyor. Bizim yerimize bunları yapabilen bir sistemin var olma düşüncesi bile aslında yetiyor. Bu değişim ihtiyacı sadece gençler arasında değil, her yaş grubundan otomobil kullanıcıları sürücüsüz araçların piyasaya çıkmasını heyecanla bekliyor.

Çünkü insanlar yaş aldıkça refleksleri, duyma, görme, dokunma gibi duyuları körleşiyor dolayısıyla otomatik sistemlere daha fazla ihtiyaç duyuyor. Trafikte güçlük çekme potansiyeline sahip olan sürücüler için sürücüsüz araç müthiş bir teknoloji. Gelişmiş güvenlik sistemi, seyir halindeyken video izleme, telefonla konuşma gibi imkanlar insanları heyecanlandırıyor. Trafik kazası oranları da araştırmalara göre bu şekilde %90’a kadar düşecek.

Sanal bir gerçeklik yaşadığımız teknolojinin devleştiği yüzyılımızda, akıllı mobil cihazlara en son eklenecek araçlar da sürücü kontrolsüz ilerleyen otomobiller olacak gibi görünüyor.